Bach kódolt üzenetet rejtett szerzeményeibe: mit jegyzett a hangok közé?
A komolyzenei művek bonyolultsága lehetővé tette, hogy kódolt üzenetet rejtsen el a szerző.

Bár sokan rajonganak érte, a komolyzenét nem mindenki érti, nem mindenki kedveli. Abban azonban mindenki egyetérthet, hogy nagyszabású zenei művet szerezni rendkívüli tehetségre vall, és bonyolult alkotói folyamat.
A zeneszerzők valóságos zsenik, amire további bizonyítékot szolgáltat, hogy egyes zeneszerzők, így például Bach is, szerzett zeneművükben kódolt üzenetet rejtettek el.
A kódolt üzenet a laikus ember számára rejtve marad, de a zeneművek szakavatott értői és elemzői képesek kiszúrni azokat. Így magyarázta a Nyugat-Michigani Egyetem zeneprofesszora, David Loberg, a zenei kriptogramok szakértője.

A zenei kriptogram több zeneszerző munkásságában felfedezhető. Ez egyfajta zenébe rejtett kód, amely bár hangokból tevődik össze, szövegként értelmezendő. Alapja a nyugati zene kottája, amelyben a hangok betűkkel azonosíthatók. Arezzói Guidó szolmizációs hangjai, a do, re, mi, fá, sol, la, ti, amelyek u, r, m, f, s, l, t illetve másként, d, r, m, f, s, l, t betűknek felelnek meg. A kódokhoz a C, D, E, F, G, A, H hangelnevezéseket is használták és ma is használják kódoló zeneszerzők. Hogy mikor melyik segítségével értelmezendőek a kódok, azt zenei módosító jelek jelzik a hangsorokban.
Leggyakrabban nevüket jegyezték a zenében a szerzők, de előfordult, hogy szerelmi vallomásként a szeretett személy neve került a műbe. Ha az elrejteni kívánt szóhoz hiányzott egy betű, mert nem volt ezek között, akkor sokszor a hallás szerint ejtett verziójával helyettesítették, esetleg kihagyták azt.
A zeneikriptogram-írás a reneszánsz idejétől indult el. A legkorábbi szerző, akinél ilyet fedeztek fel, Josquin des Prez, aki a ferrarai hercegnek címzett miséjébe foglalta a latin nevét: a szótagolt nevet, Her-cu-les dux Fer-ra-ri-ae, szolmizációs hangokhoz rendelte.
Bach zenei kriptogramja
Bach kódsorát sok más zeneszerző is visszaidézte saját műveiben, jelentősége ezért is kiemelkedő. Hangsora a leghíresebb példája a zeneszerző saját nevének zenébe kódolásának.

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?
A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.
Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2023. november 6. 18 óra
Helyszín: Thália Színház
Promóció
OLVASD EL EZT IS!

- történelem
- érdekesség