Ez történik az agyban, ha egy régi slágert hallgatsz: időutazással ér fel
A tudósok szerint a zene így idézi fel az emlékeket.
Az életkor előrehaladtával mindenki hajlamosabb lesz a nosztalgiára. Gyakran még azok is a múltba révednek, amikor a rádióból egy-egy évtizedek óta nem hallott sláger szól, akik jellemzően inkább a jövőbe tekintenek.
Hogy a zene képes visszarepíteni az időben, nem csupán egy csalóka élmény, a tudósok is ismerik a jelenséget.
Az implicit memóriát stimulálja a zene
A hippocampusz és a frontális kéreg az agy két nagy területe, mely a memóriához kapcsolódik, és rengeteg információt vesz fel percenként. Az emlékek visszaidézése azonban nem mindig egyszerű. A memóriának többféle típusa létezik.
Az explicit memória a múlt szándékos visszakeresésében segít - például, amikor felmerül a kérdés, hogy hol voltál 2003 nyarán. Ezzel szemben az implicit memória reaktív, érzelmi alapon, nem szándékosan működő memóriaforma. Ez utóbbira gyakorol komoly hatást a zenehallgatás.
- Az emlékezet nagy része a tudattalan elménkben játszódik le. Az explicit memóriát károsíthatják ugyan olyan betegségek, mint az Alzheimer-kór, de az implicit memória robusztusabb, kevésbé sérülékeny - magyarázza Robert Snyder a Chicagói Művészeti Intézet zeneszerzője.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A zene fiatalságba repít vissza
A zene által felidézett emlékek gyakran az emberi élet tízes-húszas éveiből származnak. Nem egyszerűen azért, mert a fiatalok életében általában nagyobb szerepet tölt be a zene. Azért is, mert ez egy különösen fontos időszak az életünkben, a függetlenné válással, sok-sok első tapasztalással. Ilyenkor még minden új és jelentőségteljes, később az élet szürkébbé válik. Kutatók azt is megfigyelték, hogy a demenciában szenvedő betegek élénk emlékképeket idézhetnek fel, ha fiatalon hallott zenét hallgatnak.
Tárgyak a '90-es évekből
Nemcsak a zene, de egy-egy régi tárgy is segíthet felidézni elfeledettnek hitt emlékeket. Nézd meg a következő képeket, ha a '90-es években voltál gyerek.
Képek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!