Így néz ki egy vulkánkitörés a világűrből: 5 izgalmas NASA-fotót mutatunk

A vulkáni gázok és hamu sok-sok kilométeres magasságban.

Vulkánkitörés NASA

A vulkánok olyan földfelszíni hasadékok, melyeken keresztül a Föld belsejében lévő folyékony magma, valamint a vulkáni hamu és gázok a felszínre kerülnek.

Hazánkban számos kihunyt tűzhányó emlékeztet az egykori vulkanikus tevékenységre: így például a Börzsöny, a Visegrádi-hegység, a Mátra valamint a Balaton-felvidék hegységei. A világ más tájain azonban a mai napig vannak működő vulkánok.

Vulkánkitörés a világűrből

A vulkánkitörések látványosságuk - valamint a velük járó veszély - miatt az idők kezdete óta érdekelte az emberiséget. Az első megfigyelések az időszámításunk előtti 4. századból származnak. A következő fotókat pedig a NASA készítette az elmúlt néhány évben.

A látványos fotó 2016 májusában készült a Chuginadak-sziget nyugati felében található Cleveland vulkán kitöréséről - mely szerencsére alig két órán át tartott.
Fotó: NASA
A Galápagos-szigeteki Wolf vulkán 2015. májusi kitörése látható a NASA-fotón. A vulkáni gázok és hamu nagyjából 15 kilométeres magasságba jutottak az égbe.
Fotó: NASA
2011 februárjában az oroszországi Kamcsatkában található Kizimen vulkán szórványosan tört ki. A NASA fotóján egy nagy, hamuval terhelt északkelet felé sodródó kitörési csóva látható.
Fotó: NASA
A NASA-fotó az oroszországi Kuril-szigeteken található Sarychev vulkán 2009 júniusi kitörésének korai szakaszában készült.
Fotó: NASA
A perui Sabancaya vulkánról készült NASA-fotó egy 13,5x24 kilométeres területet fed le. Jól látható rajta, amint a vulkán kalderájából 2020 májusában vízgőz és hamu távozik.
Fotó: NASA

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük