Közel 3 év után újra teljes napfogyatkozás lesz ma
A déli féltekén, különösen Ausztráliában lesz jól látható a mai teljes napfogyatkozás.
Ma lesz az idei év egyetlen teljes napfogyatkozása, és a Hold árnyéka a Földre vetül majd.
2010 januárja óta nem volt példa ilyen jelenségre, bár 2012 májusában volt egy gyűrűs napfogyatkozás.
Te is láthatod
Magyar idő szerint 21 óra 35 perckor következik majd be a napfogyatkozás, ami sajnos csak Ausztrália bizonyos északi és a Csendes-óceán déli pontjain lesz látható. Pontosan Ausztráliából, Új-Guineából, Új-Zélandról, Dél-Amerikából az Antarktiszról lehet észlelni, bár helyenként csak részlegesen.
Az ausztrálok és az ott tartózkodó turisták szerencsések, mert a jelenség számukra követhető lesz. Ottani idő szerint szerda hajnalban az árnyék a déli féltekén közel 15 ezer kilométert tesz majd meg. Bár itthonról sajnos nem érzékelhető a jelenség, azért az interneten figyelemmel kísérheted élőben.
Először szárazföldet érint, a Garig Gunak Barlu nemzeti parkra vetül, majd a Carpentaria-öböl felett halad el, ahonnan ismét szárazföldre jut, mégpedig Queensland szövetségi állam földjére, ahol két percig tart majd a teljes napfogyatkozás. A jelenség Chilétől 800 kilométernyire ér majd véget, itteni idő szerint hajnali háromnegyed egykor.
A legtöbb ausztráliai megfigyelő valószínűleg Cairns városában gyülekezik majd, mert ez a legközelebbi pont, ahonnan élvezhető lesz a jelenség.
Ritka csoda
A napfogyatkozás egy ritka, érdekes csillagászati jelenség. Olyankor jön létre, ha a Hold a Nap és a Föld közé kerül, és a Hold részlegesen vagy teljesen eltakarja a Napot. Bár a Hold látszólagos mérete hol nagyobb, hol kisebb, mint a Napé, valójában a Nap átmérője négyszázszor nagyobb, mint a Holdé.
Azt, hogy a Hold teljes egészében képes eltakarni a tüzes égitestet, az okozza, hogy a Nap négyszázszor messzebb van, így, ha megfelelő helyzetbe kerülnek, látszólagos átmérőjük szinte megegyezik.
A napfogyatkozás megtekintése a szem épségének érdekében speciális védőszemüveggel kell, hogy történjen. Szabad szemmel csak akkor biztonságos figyelemmel kísérni a jelenséget, ha teljes a sötétség.
Három év múlva lesz a következő
A déli féltekén még ritkább az ilyen esemény, mint az északi részen, így az ott lakók számára még nagyobb az érdekesség. Ausztráliában egyébként is fontos a Hold és a Nap a kultúra szempontjából, hiszen sok monda alapja a két égitest egymáshoz való viszonya, így a napfogyatkozás is.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A következő ilyen jelenségre újabb három évet kell majd várni, de akkor már közelebb lesz hozzánk, mint most. 2015. március 20-ra teszik az időpontját, és várhatóan a skandináv országok egy részéből lesz majd észlelhető.
- hold
- csillagok
- napfény
- nap
- dél-amerika
- ausztrália
- érdekességek a világból
- új-zéland
- napfogyatkozás
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!