Perceken belül veszélybe kerülhet az egészségügyi ellátásunk
Nem akarnak egyedül ügyelni.
A rezidensek nem kérnek mást, csak hogy az intézmények tartsák be a törvényeket. Sok helyen ugyanis úgy kell ügyelniük, hogy nem tudnak kihez fordulni, ha probléma van. Ha nem változik a helyzet, sztrájkba is kezdhetnek.
Olyan kevés ugyanis a szakorvos, hogy a kórházak egy részében szinte lehetetlen a beosztást úgy elkészíteni, hogy folyamatosan legyen megfelelő végzettségű és tapasztalattal bíró doktor az osztályokon.
Az alacsony bérek miatt az orvosok tömegesen mennek külföldre, a kórházak pedig kényszerűségből azt a megoldást választják, hogy nem osztanak be senkit a rezidensek mellé, hanem rájuk bízzák az osztályt. A felügyelet nélkül maradt szakorvosjelöltek így nem tudnak segítséget kérni a tapasztalt, idősebb kollégáktól, legfeljebb telefonon.
Jogszerűtlen, és veszélyezteti a biztonságos ellátást
2013-ban született az a rendelet, amely előírja, hogy a rezidensek a gyakorlat első két évében kizárólag személyes felügyelet mellett ügyelhetnek, de a harmadik év után sem oszthatóak be a traumatológiai, intenzív osztályokra szakorvos személyes jelenléte nélkül ügyelni.
Hogy ez hány helyen és hány fiatallal történik meg rendszeresen, arról egyelőre nincsenek hivatalos adatok: az érintettek ugyanis egyelőre csak név nélkül mernek panaszkodni a Magyar Rezidens Szövetség vezetőségének.
A fiatal szakorvosokat tömörítő szervezethez sorra érkeznek olyan jelzések is, hogy a rezidens orvosokat rendszeresen beosztják sürgősségi munkakörbe, és nem fizetik ki nekik az éjszakai, hétvégi ügyeletek díját. Mindez nemcsak szabálytalan, de sérti a betegek biztonságos ellátáshoz való alapvető jogát is.
Akár sztrájkba is kezdenének
Az orvosjelöltek érdekképviselete tárgyal a problémákról az egészségügyi államtitkárral, ha ez nem jár megfelelő eredménnyel, akkor az ombudsmanhoz fordulnak. Legvégső esetben pedig a munkabeszüntetés is szóba jöhet. Egyelőre azonban kivárnak, mert az elmúlt időszakban jelentős eredmények is születtek: több pénz jut a rezidensek képzésére, és emelkedett a keret is.
Betegek ezrei kerülhetnek veszélybe: ezek az egészségügy legnagyobb gondjai
Nézegess képeket!
ElolvasomA rezidensszövetség kedden leköszönt elnöke, Dénes Tamás korábban több helyen elmondta: 50%-os alapbéremelést szeretnének elérni a szakorvosjelöltek esetében. Ám mivel ez önmagában nem oldja meg a problémát, folyamatosan harcolnak az egész ágazatot érintő béremelésért.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- egészségügy
- beteg
A kép, amit mindenkinek látnia kell: ez a hazai egészségügy
- egészségügy
- kormány
Van itt nagyobb gond, mint a menekülthullám: ez például katasztrófa
- orvos
- egészségügy