Több ezer rovarból álló "felhők" jelentek meg Magyarországon: itt zajlik a tömeges rajzás
A tömeges rajzás miatt messziről ez a sok rovar úgy néz ki, mintha gomolygó felhők lennének.
Az elmúlt napokban - az ország többi tájához hasonlóan - a Kiskunságban is „szárnyas hangyák” rajzásának lehettünk szemtanúi. Ilyenkor ezek az apró rovarok olyan tömegben képesek repülni, hogy messziről gomolygó füstfelhőknek látszanak.
A Magyarországon előforduló hangyafajok ivaros alakjai - azaz a hímek és a leendő királynők - rendelkeznek szárnyakkal. Ez teszi lehetővé számukra a nászrepülést, amelynek során a hímek igyekeznek párosodni a nőstényekkel.
A rövid nászt követően a hímek elpusztulnak, a megtermékenyített nőstények pedig levetik a szárnyaikat, búvóhelyet keresnek, és nekilátnak az újabb kolóniák létrehozásának. A leendő királynők túlélési rátája és kolónialapítási sikeressége azonban nagyon alacsony. Ennek az egyik fő oka, hogy a rovarevő állatok gyakran élnek a lehetőséggel, és belakmároznak a hangyákból. Ezt ellensúlyozandó a szárnyas hangyák hihetetlen számban repülhetnek ki, hogy beteljesítsék sorsukat, és lehetővé tegyék a jövő nemzedékeinek felnövekedését - írták a GreenInfo oldalán.
A szárnyas hangyák rajzása
Az egyes hangyafajok rajzása eltérő időzítésű, ám több faj is a meleg, őszi napokon repül. Ilyen a pusztai feketehangya (Lasius bombycina) és a borostyánhangya (Lasius flavus) is, azonban leggyakrabban a tolvajhangyák (Solenopsis fugax) által képzett „felhőkbe” futhatunk bele. Ezeknek a rovaroknak a tömeges rajzása is érdekes látvány, de az életmódjuk még különlegesebb.
A tolvajhangyák kleptoparaziták, azaz más, nagyobb méretű hangyafajok élősködői. Több királynős kolóniáikat a gazdafajok fészkei mellé telepítik, majd besurrannak azok járataiba, és megdézsmálják az ott felhalmozott készleteket, nemritkán a másik hangyafaj petéit és lárváit is elfogyasztva. Bár a tolvajhangyák sötét színű szárnyas alakjai akár fél centiméteresek is lehetnek, a sárga színű és „monomorph” dolgozók alig érik el a 2 mm-t, így olyan kicsik, hogy többnyire észrevétlenek tudnak maradni a „gazdafaj” előtt. Sőt, szükség esetén nem csak apró termetükben bízhatnak, hiszen a dolgozók fullánkokkal is rendelkeznek, és egy külön rájuk jellemző méreganyaguk is van, emiatt a szúrásuk számunkra is igazán fájdalmas.
Bár - a házakba behúzódva - a hangyák egy része kellemetlenségeket is okozhat számunkra, fontos megérteni, hogy a legtöbb fajuk nem társbérlője az embernek, és hogy a legtömegesebb rovarcsoportot alkotják a szárazföldi ökoszisztémákban. Emiatt pedig rendkívül jelentős a táplálékláncban betöltött szerepük is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A hangyafajok zöme legalább időszakosan fogyaszt állati fehérjét, így hazánkban is igen komoly szerepet játszanak az erdészeti kártevők kordában tartásában. Olyannyira, hogy az erdőgazdálkodás leghasznosabb rovarai, ezért néhány országban telepítik is őket az erdőkbe a fák kártevőinek visszaszorítása érdekében. Nem csoda hát, hogy a talajfelszínen is jól látható fészket építő hangyafajok fészkei Magyarországon védettek, természetvédelmi értékük 50 000 forint.
Ez is érdekes: szuperközeli képet készített egy hangya arcáról a fotós
Akár egy horrorfilmből is származhatna a fotó.
Szuperközeli képet készített egy hangya arcáról a fotós: az eredmény csak erős idegzetűeknek ajánlott
Akár egy horrorfilmből is származhatna a fotó.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)