Szokatlanul idegesnek érzed magad? Egy meglepő, hétköznapi oka lehet
Komoly hatással van ránk az időjárás: egy új kutatás szerint a stressz szoros összefüggésben van a hőmérséklettel.
Friss kutatások szerint, ahogy az idő odakint melegebbre fordul, úgy válunk egyre dühösebbé, ingerlékenyebbé, esetenként erőszakosabbá. Egy holland kutatóbrigádnak köszönhetően azonban nem kell tovább a sötétben tapogatózva a miértek után kutatnunk, ugyanis megfejtették a kellemetlen jelenség okát. A vádlott neve: kortizol hormon.
Holland szakértők a felmérés alapjául bűnözői statisztikákat vettek, megfigyeléseik szerint ugyanis a legtöbb erőszakos bűncselekményt nyáron követik el. Dr. Dominika Kanikowska, a Poznan Orvostudományi Egyetem kórélettani szakértője, a kutatás vezető szerzője szerint a kortizolszint kordában tartása alapesetben sem mindig egyszerű feladat, ugyanakkor meglepő, hogy a hormoningadozást az időjárás is befolyásolhatja.
Ez ugyanis ellentmond az eddigi megállapításoknak, miszerint nyáron lazábbak és vidámabbak vagyunk, mint télen. A stresszhormonként is ismert, mellékvesekéreg által termelt kortizol ébredés után kezd el termelődni, csúcspontját pedig reggel nyolc és kilenc óra között éri el. Akiknél a hormon alultermelődik, bágyadtabbnak, fáradékonynak, esetleg ingerlékenynek érezhetik magukat.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kísérletben női orvostanhallgatókat vizsgáltak egy-egy téli, illetve nyári napon. A résztvevőktől kétóránként nyálmintát vettek, illetve kérdőíveket töltöttek ki táplálkozási, alvási és sportolási szokásaikról. Az eredmények tükrében a kortizol hormon szintje nyáron magasabbnak bizonyult.
Dr. Kanikowska hozzátette, hogy, bár további tanulmányokat is folytattak, azok ellentmondásos adatokat hoztak. A szakértő szerint ez azért lehetséges, mert a tanulók megfigyelése az otthonukban, vagyis nyugodt környezetben történt.
Stresszoldó állatot alkalmaznak egy reptéren
A világ legelső reptéri terápiás malaca, LiLou 2016 elején állt munkába a San Franciscó-i nemzetközi repülőtéren, és "Dédelgess engem" feliratú ruhában várja a fáradt és ingerült utazókat. Nézd meg a cuki fotókat!
Elképesztő trükköt vezettek be a reptéren: Magyarországon is lenne helye
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- érdekesség
- tudomány