Sokaknak nem jutnának eszébe ezek a spórolási technikák: nagyon sok pénzt lehet velük megtakarítani
Léteznek olyan bevált spórolási praktikák, melyekre a többség talán elsőként nem is gondolna, mégis jelentős összegeket lehet velük megtakarítani.
Ahogy a gazdasági válság egyre inkább elmélyül, úgy próbálnak napról napra többen spórolni a hétköznapokban az élelmiszereken, a rezsin vagy épp a szórakozásra szánt kiadásokon.
De mindezek mellett is léteznek olyan bevált praktikák, melyekre a többség talán elsőként nem is gondolna, mégis jelentős összegeket lehet velük megtakarítani. Ilyen például az ár-összehasonlító oldalak tudatos használata, az előfizetések optimalizálása és a pénzvisszafizetési rendszerek alkalmazása is, derül ki a RECASH gyűjteményéből.
Ezekkel a tippekkel könnyebben átvészelhető a gazdasági válság
Az egész Európát sújtó rekordmagas infláció hatására talán minden eddiginél tudatosabban kezelik a pénzügyeiket a magyarok is, és próbálják úgy rendszerezni a kiadásaikat, hogy még a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben is tudjanak tartalékot képezni.
Zádor Balázs, a RECASH egyik alapítója arról beszélt, ilyenkor elsőre mindenkinek a klasszikus értelemben vett spórolás jut az eszébe, azaz amikor inkább meghúzzuk a nadrágszíjat, és a nem létfontosságú élelmiszereket, ruhákat, műszaki cikkeket és egyéb termékeket a boltok polcain hagyjuk. Mint mondta, ezzel valóban sok pénzt meg lehet takarítani, de ma már többek közt a technológiai vívmányoknak is köszönhetően számos olyan trükköt ismerünk, ami ezen felül a pénztárcánk javát szolgálhatja.
Tudatos költségkövetés
A mai pénzügyi tanácsadó alkalmazások már képesek arra, hogy minden apró kiadásunkat, az összes rezsiköltséget, számlákat és a többi pénzügyi teendőt is egy helyen, átláthatóan kezelhessük. Ilyen többek közt a magyar fejlesztésű Koin is, ami segít, hogy sose folyjon ki a pénz a kezeink közül. Külön öröm, hogy ősztől egy uniós jogszabálynak köszönhetően minden banknak kötelező lesz megoldania, hogy automatikusan kezelhessék az appok a költési adatainkat. Magyarul így minden kiadásunkat egy helyen láthatjuk majd.
Előfizetések kezelése
Sokaknak ismerős lehet a szituáció, hogy három, öt vagy akár tíz streaming-, zenemegosztó vagy egyéb online szolgáltatásra fizetnek elő, aminek jó esetben is csak a felét használják, azt is csak ritkán. Hamar megszokássá válhat, hogy a cégek levonják a számlánkról az előfizetési díjat, így arról a pénzről tulajdonképpen idővel „le is mondunk”. A Netflixért, Spotifyért, Disney+-ért és minden más előfizetéses szolgáltatásért érdemes csak azokban a hónapokban pénzt kiadni, amikor tényleg ki is használjuk azt. Nem is hinnénk, de felhasználói aktivitástól függően akár több 10 ezer forintot spórolhatunk így havonta.
Pénzvisszafizetési rendszerek
Világszerte rendkívül dinamikusan nő a pénzvisszafizetési rendszerek népszerűsége, melyek már itthon is elérhetőek. A RECASH app használatával például a felhasználók minden vásárlásuk után szemmel látható összeget, akár 40 százalékot kapnak vissza a kereskedőktől.
Bevásárlási lista írása
Sokan hajlamosak beleesni abba a hibába, hogy impulzusvásárlóként olyan termékeket is betesznek a kosárba, melyekre nincs is szükségük. A hatékony spórolás tehát nemcsak arról szól, hogy kifejezetten az akciókat keressük a polcokon, hanem arról is, hogy mit és miért veszünk meg az üzletekben. Fontos lehet már az indulás előtt bevásárlási listát írni annak érdekében, hogy a különböző ajánlatok és marketingfogások véletlenül se tudjanak összezavarni minket. Ezen egyébként még inkább segíthet, ha bizonyos időközönként, akár hetente tartunk egy nagybevásárlást, és nem naponta térünk be a boltokba, hiszen így kevesebb esélyünk adódik az indokolatlan termékvásárlásra.
Ár-összehasonlító oldalak
És ha már bevásárlás, az sem mindegy, hogy hol és mikor vásároljuk meg a számunkra épp szükséges termékeket. A RECASH pénzügyi szakértői szerint márkahűség helyett a nehéz időkben mindig törekedjünk arra, hogy az adott áruhoz a legolcsóbban jussunk hozzá lehetőség szerint, egy-egy termék árában ugyanis akár több ezer forintos különbség is lehet. Erre valók az úgynevezett ár-összehasonlító oldalak, mint például az Árukereső, ahol több mint 20 millió termék árát vethetjük össze különböző kereskedőknél naprakészen. Ezáltal nem csak a döntés lesz könnyebb, de a pénztárcánk is vastagabb maradhat.
Ezekkel a trükkökkel olcsóbban autózhatsz: nem árt új módszerekkel kísérletezni
Vannak olyan helyzetek, amikor egyéb alternatíva hiányában elkerülhetetlen, hogy négy keréken keljünk útra, azonban érdemes ilyenkor is számításba venni a pénztárcakímélő megoldásokat.
Ezekkel a trükkökkel olcsóbban autózhatsz: nem árt új módszerekkel kísérletezni
Vannak olyan helyzetek, amikor egyéb alternatíva hiányában elkerülhetetlen, hogy négy keréken keljünk útra, azonban érdemes ilyenkor is számításba venni a pénztárcakímélő megoldásokat.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- pénzügyek
- megtakarítás