A fiú, aki nácinak vallotta magát, hogy túlélhesse a zsidóüldözést
A zsidóüldözés kilátástalanságában a halálfélelem győzött, és a fiú nácinak mondta magát.
Visszatekintve a történelemben, a zsidóüldözés borzalmait elképzelni, felfogni sem lehet: hogy milyen volt a szenvedés és a rettegés, amit megéltek, és amibe oly sokan belehaltak.
Tagadhatatlanul nyomasztó, de mindig érdekes túlélők személyes történetéről olvasni, akiknél hitelesebben senki nem adhatná át az eseményeket: Solomon Perel fiatal fiú volt még, amikor lecsapott a náci veszedelem. Halálfélelmében Josef Perjellként mutatkozott be, és még a Hitlerjugendhez is csatlakozott, hogy elkerülje a nácik kegyetlen és minden észszerű magyarázatot nélkülöző bosszúját.
Solomon Perel, a zsidó fiú, aki nácinak vallotta magát
16 évesen Solomon Perel náci katonák egy csoportjának fogságába esett. Azt követelték tőle, hogy vallja be, zsidó-e.
Perel ekkor letagadta zsidó voltát. Azt hazudta, német nemzetiségű, ezzel pedig elkezdődött rémálommal felérő utazása. Valóban át kellett változnia egy Josef Perjell nevű, lelkes ifjú nácivá, és együtt élnie a Hitlerjugend más fiataljaival, követve ideológiájukat, miközben valódi énje, régi élete és családja után vágyott. Ez kellett ahhoz, hogy túlélje a háborút. Csak 2023 februárjában halt meg, emlékiratait az 1990-es Európa, Európa című filmbe adaptálták.
Szerette Josefet, mert megmentette az életét
- így nyilatkozott 1992-ben Solomon Perel, aki 1925. április 21-én született Németországban négy testvér egyikeként. Otthon jiddisül beszélt szüleivel, otthonától távol pedig németül. Idilli életük Adolf Hitler hatalomra kerülésével, az 1930-as években lett oda. Gyermekként először azt tapasztalta meg saját bőrén, hogy az új náci törvények értelmében kizárták az iskolából. Traumaként élte meg.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A család elhatározta, hogy elmenekül a Führer elől. 1936-ban a lengyelországi Lodzba költöztek, ám a németek három évvel később megtámadták a területet, és egy gettóba kényszerítették őket. Onnan Perelnek és bátyjának, Isaacnak sikerült elmenekülnie.
Apja szavai mindig a lelkében maradtak: "Shlomoleh, soha ne felejtsd el, ki vagy! Mindig maradj zsidó!" Anyja, Rivka azonban arra kérte a fiát, hogy bármi áron, de élje túl a háborút. Utóbbi tanács győzedelmeskedett: miután német katonák fogságába estek, a kérdésre, hogy zsidó származású-e, Perel német náciként mutatkozott be.
Ettől a naptól Solomon Perelből Josef Perjell lett. Egy ideig fordítóként dolgozott az őt elfogó egységnél - részt vett Joszif Sztálin fiának, Jakov Dzsugasvilinek a kihallgatásán is -, mielőtt felettesei a Hitlerjugendhez küldték. A vele egyidős fiúk körében Perel náci egyenruhát viselt, órákra járt, és minden másodpercben abban a félelemben élt, hogy valaki leleplezheti valódi kilétét.
Szinte skizofrén volt
Perel emlékezete szerint már-már skizofrén volt, hiszen napközben német fiatalként élt, aki meg akarta nyerni a háborút, és zsidók elleni dalokat énekelt, meg Heil Hitlert kiabált - éjjel azonban az ágyban sírt a családja után.
Soha nem felejtette el gyökereit. 1943-ban egy karácsonyi szünetben vonattal Lodzba utazott, és családját kereste. Egy zsidó holttestekkel megrakott szekereket látott. Nem talált rá szüleire és nővérére, akik a holokauszt során életüket vesztették.
A háború végén Perel maga is meglepődött, hogy német győzelemben reménykedett, és hogy áldozatként, a Hitlerjugend sodrásában milyen szinten volt képes azonosulni az üldözőkkel.
Úgy döntött, mégis visszatér korábbi identitásához. Amerikai csapatok fogták el. Amikor a háború véget ért, családja nagy része pedig odaveszett, Izraelbe vándorolt, és új életet kezdett. Megnősült, egy cipzárgyár felügyelője lett, és megpróbálta hátrahagyni a holokauszt rémségeit.
Az 1980-as években szívrohamot kapott, ekkor döntött úgy, hogy elmeséli történetét. Sokáig azon töprengett, hogy joga van-e összehasonlítani magát a holokauszt túlélőivel, de úgy döntött, hogy ír egy emlékiratot, Európa (1990) címmel. Ebben felvázolta túlélésének összetettségét, és azt is kifejtette, hogy Josef Perjellként a náci világ szerves része lett, a háború után pedig Solomon tért vissza. Haláláig két lélek szövevénye élt a testében. Bár Josef sorsa nagyon jó volt, rövid és könnyű, a visszaút a benne élő zsidóhoz borzasztó nehézségekkel járt. 2023. február 2-án halt meg az izraeli Givatayimben, 97 éves korában.
Hitler egy zsidó kislánnyal barátkozott
A különös kapcsolatot azóta is sokan próbálták elemezni, azonban senki sem tudja biztosan, miért tett vele kivételt Hitler.
Hitler szoros barátságot ápolt egy zsidó kislánnyal: senki nem tudja biztosan, miért kedvelte ennyire
Elolvasom(Borító- és ajánlókép: Getty Images.)
OLVASD EL EZT IS!
- németország
- történelem