A te tested is rándul egy nagyot elalváskor? Ez a magyarázat a különös jelenségre
A rándulás elalváskor bosszantó lehet, de az esetek többségében ártalmatlan.
Már éppen kellemesen álomba szenderülsz, amikor az egész tested váratlanul rándul egy nagyot, és felébredsz, talán meg is ijedsz egy kicsit. Vannak, akik a zuhanáshoz, majd hirtelen megálláshoz hasonlítják az érzést, másoknak olyan, mintha megijesztenék őket.
Ha ismerős a szituáció, nem vagy egyedül: a kutatók szerint az emberek háromnegyede tapasztalja olykor ezt a jelenséget, amit alvási myoclonus vagy hypnick rándulás néven is emlegetnek. De mi okozza a furcsaságot?
Rándulás elalváskor: ez áll mögötte
Kétféle magyarázat is létezik arra, miért következik be sokaknál hatalmas rándulás elalváskor. A kutatók egy korábbi elmélete szerint ilyenkor az idegrendszer nehezen lép át az ébrenlét állapotából az első alvási szakaszba. Nagyon lassan változik a pulzus és a légzés üteme, az izmok pedig nehezen lazulnak el, amitől rángás alakul ki.
Egy másik, szélesebb körben elfogadott vélekedés szerint a rándulás oka nem más, mint az agy vészreakciója. Az alvási myoclonus ugyanis legtöbbször olyankor figyelhető meg, amikor az ember meglehetősen kimerült. Ilyenkor túlságosan gyorsan alszik el, emiatt a szívritmus és a légzés is túl gyorsan lassul le, a szervezet pedig tévesen úgy értelmezi a helyzetet, hogy éppen haldoklik.
Ennek megakadályozására szolgál a rándulás, melynek célja, hogy felébressze a testet, és minden visszatérjen a normális kerékvágásba. Rendeződjön a pulzus és a légzés, majd a megfelelő ütemben folytatódjon az elalvás. Ez rendszerint így is történik. Bár a jelenség és a magyarázata is ijesztő lehet, valójában teljesen ártalmatlan, a kutatók szerint az ember sokszor egyáltalán nem is emlékszik rá.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Megelőzhető?
Egyes tényezők növelik az elalváskori rándulás előfordulásának esélyét. A rendszertelen pihenés, a koffein, az alkoholfogyasztás és a dohányzás is rizikófaktor, így ezek megszüntetése csökkenti a hypnick rándulás kialakulásának kockázatát. Orvosok javasolják, hogy késő délután, valamint este már ne vigyél be koffeint, és lehetőleg relaxálj lefekvés előtt.
Iktasd ki a zavaró tényezőket, kapcsold ki a tévét, rádiót, ne használd a telefont, számítógépet, és kerüld a stresszt kiváltó témákat, gondolatokat. Ha pedig túl gyakran tapasztalod a rándulást, és már az alvásod minőségére is rossz hatással van, érdemes lehet szakemberhez fordulni. Ritkán ugyan, de állhat a háttérben tápanyaghiány, gyógyszermellékhatás, nyugtalanláb-szindróma vagy akár epilepszia is.
6,5 óránál többet alszol naponta? Káros is lehet a kutatók szerint
Minél több, annál jobb? Korábban úgy hittük, ez az alvásra is igaz, de kutatók most rámutattak, hogy nem feltétlen.
ElolvasomFotók: Getty Images
OLVASD EL EZT IS!
- rekord
- egészség