Palackozott vizet iszol? Ezt mindenképpen olvasd el

Mekkora is a palackozott vizek ökológiai lábnyoma?

Palackozott víz környezetszennyezés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Míg bolygónk egyes pontjain az ivóvíz egyetlen biztonságos forrása a palackozott víz, addig a Föld szerencsésebb felén viszonylag olcsón hozzá lehet férni a tiszta csapvízhez. Mégis, a palackozott víz az egész világon népszerű.

109 ország adatainak elemzése során a szakemberek megállapították, hogy a palackozott víz 73%-os értékesítési növekedést ért el 2010 és 2020 között, így ez a világ egyik leggyorsabban növekvő iparága - írja a CNN.

A palackozott vizek ökológiai lábnyoma

Környezetvédelmi szempontból sajnos több aggály is felmerül a palackozott vízzel kapcsolatban. Egy liter palackozott víz előállításához átlagosan három liter vízre van szükség: ez fedezi többek között a szűrést, a műanyag palack előállítását és a feltöltést. Bár sokan gondolják, hogy a műanyag palackokat napjainkban már nagyrészt újrahasznosítják, valójában még mindig sokan nem gyűjtik szelektíven a szemetet, és a feldolgozás sem a megfelelő ütemben történik.

Egy, a CNN által ismertetett jelentés szerint a palackozottvíz-ipar nagyjából 600 milliárd műanyag palackot és tartályt termelt 2021-ben. Ennek eredményeképpen körülbelül 25 millió tonna műanyaghulladék keletkezett, melynek nagy részét nem hasznosítják újra.

Egy 2021-es másik jelentés szerint, ha a műanyagipar egy ország lenne, akkor a világ ötödik legnagyobb üvegházhatásúgáz-kibocsájtója lenne. A természetbe került műanyag palackok lebomlásához akár ezer évre is szüksége lehet, az óceánba kerülve komoly veszélyt jelent a tengeri élővilágra.

Egy 2023 márciusában közzétett tanulmány megállapította, hogy a világ óceánjait nagyjából 171 billió műanyagrészecskéből álló „szmog” szennyezi, melynek súlya - ha összegyűjtenék -, megközelítőleg 2,3 millió tonna tömegű lenne. A természetben a műanyag palackok apró mikroműanyagokra bomlanak, melyek bejutnak az ivóvízbe, növényekbe, és potenciális kockázatot jelentenek az állatok és az ember egészségére nézve.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mit hoz a jövő?

Bár a gyártók keresik a műanyag palackok zöldebb alternatíváit, napainkban még nincs áttörést jelentő megoldás. Egyes vállaltok fosszilis tüzelőanyagból készülő, biológiailag lebomló alternatívákat keresnek, de szakemberek szerint a probléma megoldása valószínűleg az egyszer használatos műanyagok gyártásának és felhasználásának csökkentése lesz.

Olvass tovább: társadalomkritika a magyar művésztől

Csákvári Péter magyar művész évek óta dolgozik a "Tiny Wasteland" projektjén, amit magyarul "Aprócska szemétvilágként" lehetne fordítani. 

Icipici világok, amik sokat elárulnak a társadalomról: a magyar művész alkotásai nagyon elgondolkodtatók

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük