3 egyszerű szokás, ami jobbá teheti az életedet: optimistább leszel tőlük, ami nagyon hasznos

Ezek a szokások szakértő szerint optimistábbá teszik az embereket.

Optimizmus fejlesztése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A pozitív, optimista gondolkodásmód tudományosan igazolva is sokkal több sikert hoz, mint a negativitás.

De mire jó ez pontosan, és hogyan tehetjük magunkévá az optimista szemléletet?

Az optimizmus fejlesztése

Michelle Gielan boldogságkutató, a CBS korábbi híradósa a hbr.org-on osztotta meg gondolatait az optimista hozzáállás jelentőségéről a munkahelyváltás folyamata kapcsán. Gielan úgy véli, hogy a boldogtalanság alapvetően fontos funkciót tölt be, jelezve a változás szükségességét.

GettyImages-1023152916

Ez az az érzés, ami olykor cég- vagy területváltásra késztet, vagy akár csak arra ösztönöz, hogy időnként frissítsük az önéletrajzunkat. Ellenben ugyanaz a boldogtalanság, amely arra késztet minket, hogy valami jobban illeszkedőt keressünk, gyakran mégsem szolgál jó érdeket. Az optimista gondolkodás erőt ad a bizonytalan időkben, és pozitív cselekvésekre késztet. Ennek az az oka, hogy az optimisták általában azt várják, hogy jó dolgok történjenek, amikor kihívásokkal néznek szembe, és hisznek abban, hogy viselkedésük számít a pozitív változás megteremtésében. 

- Munkánk során kollégáimmal olyan emberekkel találkozunk, akik nemrég veszítették el állásukat, és szinte azonnal azonosítani tudjuk a teremben tartózkodó optimistákat: gyorsabban kezdenek el új állást keresni, mert úgy gondolják, hogy a negatív események csak átmenetiek; frissítik az önéletrajzukat, belépnek a LinkedIn-re, és felveszik a kapcsolatot korábbi kollégáikkal, hogy lehetőségeket találjanak. A pesszimisták megkerülik ezeket a viselkedéseket, így ez gyakran hosszabb ideig tart, és kevesebb lelkesedéssel történik, ami szinte minden esetben befolyásolja a végeredményt - jegyezte meg a szakember.

Egy állásinterjún is jó az optimizmus

Az optimizmus az interjú során is hasznos, mert a jelöltek szimpatikusabbnak és rátermettebbnek tűnnek tőle. Amikor egy vezető egy állásinterjú során egy közelmúltbeli kihívásról és arról kérdezi a jelöltet, hogyan oldotta meg azt, a válasz megfogalmazása sokatmondó a jövőbeli teljesítmény szempontjából.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Gielan azt tanácsolja a vezetőknek, hogy mindenképpen figyeljenek oda, hogyan válaszolnak az emberek erre a kérdésre. Az optimisták jobban összpontosítanak a munka energizáló aspektusaira és azokra a területekre, amelyek az irányításuk alatt álltak. Ha egy interjúalany a válaszában a megoldásokra összpontosít ahelyett, hogy pusztán elmesélné a problémát, akkor az illető megér egy második interjút.

- Amikor új állást kapunk, az optimizmus ott is megtérül. Shawn Achorral végzett kutatásaim azt mutatták ki, hogy az optimisták ötször kisebb valószínűséggel égnek ki, mint a pesszimisták, és háromszor elkötelezettebbek a munkájukban. A MetLife-nél végzett tanulmányban a Pennsylvaniai Egyetem kutatói azt találták, hogy az optimista értékesítési szakemberek 37%-kal túlteljesítik pesszimista társaikat. Azt is megállapították, hogy az optimisták több pénzt keresnek karrierjük során, és elégedettebbek az eredményeikkel - tette hozzá Michelle Gielan.

A gondolkodásmód is úgy működik, mint az izmok

Az optimizmus kutatásának legreményteljesebb aspektusa az, hogy a gondolkodásmódunk alakítható - akárcsak az izmaink az edzőteremben. Dolgozhatunk rajta, hogy megerősítsük őket. Gondolkodásmódunk nem pusztán a gének és a nevelés eredménye. Azáltal, hogy a figyelmet az élet pozitív, értelmes részeire és személyes erősségeinkre irányítjuk, tudományosan átképezhetjük az agyunkat, hogy ezt a gondolkodásmódot alkalmazza. 

GettyImages-1289941135

A kutató három olyan napi szokást vizsgált kollegáival, melyeket figyelemreméltóan hatékonynak találtak az optimizmus kialakításában.

1. Mindennap gondolkodj el azon, mi az a három dolog, amiért hálás lehetsz!

2. Reggelente küldj egy rövid e-mailt az egyik kollégának, amiben megköszönöd, illetve megdicséred a munkáját!

3. Mindennap tölts el néhány percet az elmúlt 24 óra legjelentősebb pillanataira gondolva, és ezeket írd is le!

Ahelyett, hogy a nehézségekre összpontosítanál, ezek az egyszerű cselekvések arra ösztönöznek, hogy értelemmel és hálával töltsük meg az életünket. Ez a gondolkodásmód álláskeresés közben is hasznot tud hozni, de abban is segít, hogy új munkahelyünkön is boldogságot és ezáltal sikert érjünk el.

Olvass tovább: így érezd jobban magad lelkileg 5+1 lépésben

A fizikai és mentális megújuláshoz fejben is alapos lomtalanítást kell tartani, és különféle praktikákkal erősíteni, fejleszteni a pozitív gondolkodást.

Így érezd jobban magad lelkileg 5+1 lépésben: egy egyszerű meditációs gyakorlatot is mutatunk

A fizikai és mentális megújuláshoz fejben is alapos lomtalanítást kell tartani, és különféle praktikákkal erősíteni, fejleszteni a pozitív gondolkodást.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük