Így tanult meg 16 nyelvet Lomb Kató: 7 nyelvtanulási tipp a poliglott tolmácstól

Többségében autodidakta módon sajátította el az idegen nyelveket.

Nyelvtanulási tippek Lomb Katótól
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az 1909-ben született Lomb Kató a világ első szinkrontolmácsainak egyike volt. A polgári iskolában és a gimnáziumban még úgy tűnt, nincs sok nyelvérzéke, így az egyetemen kémia szakot végzett, sőt doktorált is belőle. Felnőttként mégis egy tucat idegen nyelvet sajátított el autodidakta módon. Összesen 16 nyelven beszélt, tolmácsként bejárta mind az öt kontinenst, és a világ negyven országában megfordult. 94 évig élt, haláláig tanult nyelveket. Úgy gondoljuk, az ő nyelvtanulással kapcsolatos tanácsait érdemes lehet megfogadni.

16 nyelven beszélt Lomb Kató

Lomb Kató szerint „a legbiztosabb és legfájdalommentesebb út a perfekt - mondjuk - németséghez, hogy az ember németnek születik.”  A második általa ajánlott módszer, ha az ember - lehetőleg fiatal korában - hosszú időn át a vágyott idegen nyelvet használó országban él. Neki magának egyikhez sem volt szerencséje, de mint mondta, „választható harmadszor az a megoldás, hogy rendszeresen és szorgalmasan hetenként két vagy több órát veszünk, és 4-5 év múlva eljutunk az igényes mivoltunkat kielégítő tudás színvonalára.” Lomb Kató életéről korábbi cikkünkben olvashatsz bővebben, az alábbiakban pedig összegyűjtöttünk néhány általa ajánlott gyakorlati tanácsot, mely jól jöhet a nyelvtanuláshoz. Kiindulásként pedig ne feledd: „Egyedül a nyelvekben jelent értéket már a laikusság is. Hibákkal teli mondatok is építhetik a jóakarat hídját ember és ember között.”

7 nyelvtanulási tipp Lomb Katótól

"Az idegen nyelv: vár. Célszerű minden irányból egyszerre ostromolni: újság és rádió, szinkronizálatlan film és szakértekezés, tankönyv és a szomszédék vendége felől."

"A lelkiismeretesség szép erény, de a nyelvtanulás kezdetén inkább fék, mint motor. Nem érdemes minden szót kikeresni a szótárban. Sokkal nagyobb baj, ha elízetlenedik kezünkben a sok megszakítástól a könyv, mint ha nem tudjuk meg, hogy kökény- vagy galagonyabokor mögül figyeli-e a detektívfelügyelő a gyilkost."

"Az ismétlés olyan nélkülözhetetlen eleme a nyelvtanulásnak, mint a forgácsolókés az esztergapadnak vagy az üzemanyag a belső égésű motoroknak."

"Sohase elszigetelt egységeket, hanem mindig kontextusba ágyazott szavakat, nyelvtani formákat tanulj."

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

"Foglalkozz mindennap a nyelvvel - ha többre nem jut idő, legalább egy tízperces monológ erejéig. A reggeli órák különösen értékesek e szempontból: ki korán kel, szókincset lel."

"Soron kívül írj ki és vágj be minden olyan részmondatot, amelyet mint „előregyártott elemet” tudsz a beszélgetés során felhasználni."

"Ne riasszon vissza a megszólalástól, hogy esetleg hibákat csinálsz, de kérd meg a partneredet, hogy javítsa ki őket. És főleg ne sértődj meg, ha - ami nem valószínű - ezt meg is teszi."

8 csodálatos magyar nő, akik történelmet írtak: képeken az első orvos, ügyvéd és pilóta

Ezek az elszánt, inspiráló magyar nők a többi hölgynek is utat nyitottak a tanulás és a karrier terén. Igazi úttörők voltak.

Elolvasom

Borítókép: www.youtube.com
Forrás: Lomb Kató: Így tanulok nyelveket

Ezt is szeretjük