Egy meglepő sajátosság a nárcisztikusok arcán, ami könnyen elárulhatja őket
A tudósok szerint ez a dolog főleg a nárcisztikusokra jellemző.
Mostanában sokan hajlamosak bárkivel kapcsolatban kijelenteni, hogy nárcisztikus, aki önzőn, durván vagy valamilyen más, nekik nem tetsző módon viselkedett velük. Pedig a nárcisztikus személyiségzavar egy pszichológiai kórkép, amit csak szakember diagnosztizálhat.
Mégis vannak olyan jelek, amelyek alapján a hétköznapi ember is érzékelheti, hogy talán egy érintettel találkozott. Ezek még csak nem is mindig a testbeszédben vagy a pillanatnyi viselkedésben keresendők: van, hogy egy külső jellemző az árulkodó.
Egy nárcisztikus jellemző
A Torontói Egyetem kutatóinak tanulmánya szerint azoknak az embereknek, akiknek egyedi, hatalmas műgonddal ápolt szemöldökük van, nagyobb eséllyel vannak nárcisztikus személyiségjegyei, mint az átlagos szemöldökkel rendelkezőknek. Jellemző a vastagabb, de jól körülhatárolt vonal, a szálak pedig pedánsan, rendezettre fésülve helyezkednek el. Előfordul a tartós festés vagy a sminkkel egyengetett ív is, amely főleg a nőknél fordul elő, de a férfiak egy részénél is megfigyelhető.
A kutatáshoz 40 egyetemistát kértek fel, akiknek tanulmányozták a fotóját, arcuk minden szegletét megvizsgálva, különös tekintettel a szemöldökre. Ezt követően arra kérték őket, hogy töltsenek ki egy pszichológiai tesztet, majd a szakértők ezt is alaposan kielemezték. Arra jutottak, hogy egyértelmű összefüggés fedezhető fel a jellegzetes, feltűnően ápolt szemöldök és a nárcisztikus személyiségjegyek magas fokú jelenléte között.
A jelenségre nem tudtak egyértelmű magyarázatot adni, de feltételezik, hogy a dolog a nárcisztikusokra jellemző extrém mértékű hiúsággal van összefüggésben. Náluk ugyanis megfigyelhetők egyéb sajátosságok is, amelyek a külső megjelenéssel vannak kapcsolatban: például gyakori ismertetőjegyük a művileg fehérített, aprólékosan szabályozott fogsor.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az egyetem munkatársai hangsúlyozták: attól, hogy valaki igényes, és ad a külsejére, még nem lesz nárcisztikus. Mint írták, ahhoz, hogy valakinél következtetni lehessen a nárcizmusra, ismerni kell valamennyire a tulajdonságait is, és ha ezek gyanakvásra adnak okot, a szemöldök inkább egy megerősítő tényezőként szolgálhat, önmagában nem elég ahhoz, hogy gyors ítéletet hozzunk.
Emellett arról is beszámoltak, hogy a szemöldök valószínűleg azért kap kiemelt szerepet egy nárcisztikus személyiség esetében, mert az az arc egyik legkifejezőbb része, annak mozgása a nonverbális kommunikáció egyik legfontosabb összetevője. Ezért az érintettek vélhetően azért varázsolnak maguknak minél különlegesebb szemöldököt, mert céljuk elérni, hogy így még jobban figyeljenek rájuk. Más megközelítésből viszont az is indok lehet, hogy mivel ez az arc azon pontja, ami a legfeltűnőbb a kommunikáció során, a nárcisztikusok nehezen viselnék, ha az emberek olyan területet vizslatnának rajtuk akarva-akaratlanul, ami nincs tökéletesen rendben.
Így ír alá a nárcisztikus ember - Ezek után gyerekjáték lesz kiszúrni
Egy friss kutatás felsővezetők aláírását vizsgálta meg, és vetette össze a nárcisztikus személyiségjegyekkel.
ElolvasomFotók: Getty Images
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- testbeszéd