Mi vár ma a kisgyermekes anyákra a munka világában? Sorra vesszük a lehetőségeket

A visszailleszkedésben akár a részmunkaidős lehetőségek is segíthetnek.

Munka szülés után
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyerekvállalás, illetve az erre alkalmas körülmények megteremtése sokakat érintő téma. Amikor pedig gyerekvállalásról beszélünk, akkor érdemes megvizsgálni azt is, hogy a kisgyerekes édesanyáknak milyen lehetőségei vannak a munkába való visszatérésre, hiszen a hatályos jogszabályok alapján ezt akár a szülés után fél évvel is megtehetik. Sokan csak részmunkaidőben vállalnak állást az első időszakban, összegyűjtöttük ennek lehetséges formáit.

Hazánkban a részmunkaidős foglalkoztatottak száma még mindig gyerekcipőben jár, ráadásul az elmúlt években csökkenő tendencia mutatkozik. Míg 2014-ben a 20-64 év közötti magyar foglalkoztatottak 6%-a dolgozott részmunkaidőben, addig ez a szám 2017-ben már csak 4,3% volt. Ezzel szemben az EU-átlag 18,8%. Pedig munka lenne elég, számos munkáltató kínál részmunkaidős lehetőségeket, akár rugalmas időbeosztással is.

Ráadásul, a Pepita.hu tavalyi felmérése alapján a kisgyerekes anyák csaknem 50%-a azonnal vállalna munkát, ha napi négy órában megtehetné. A legutóbbi adatok szerint pedig 4,4 órát dolgoznak naponta a részmunkaidős foglalkoztatottak itthon. Nézzük, hogy milyen munkalehetőségek várnak azokra, akik részmunkaidőre vagy rugalmas időbeosztásra vágynak!

Részmunkaidő, fix munkakörnyezetben

Az édesanyáknak szülés után lehetőségük van arra, hogy gyermekük 3 éves koráig részmunkaidős foglalkoztatást kérjenek munkáltatójuktól. Mindez lehetővé teszi, hogy a korábbi munkakörben, fix időbeosztásban és helyszínen vállaljanak munkát. A foglalkoztatás előnye a kiszámíthatóság, azonban hátrány lehet, hogy nem feltétlenül megoldható, hogy a gyermek bioritmusához és a mindennapi feladatokhoz igazodjon a megszokott munkarend.

Rugalmas munkaidő, rugalmas helyszínnel

A magad ura lehetsz, ha KATA-s egyéni vállalkozóként dolgozol sharing economy rendszerben, tehát te határozod meg, hogy mikor és milyen munkát vállalsz el. Jó példa erre a Rendi.hu, az online takarító szolgáltatás, ahol egy weboldalon keresztül érkezik a rendelés az ügyfelektől, majd a takarítók külső partnerként látják el a munkát úgy, hogy a megrendelések közül ők választják ki, hogy melyiket vállalják el, tehát ők határozzák meg, hogy mikor és mennyit dolgoznak, és a helyszín is rugalmas. De ugyanilyen rendszerben van lehetőség dolgozni ingaltanértékesítőként vagy akár külsős vállalati tanácsadóként is.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Rugalmas munkaidő, akár otthonról dolgozva

A kényelmes otthoni munkának számos formája létezik már, amely kapcsán mi osztjuk be az időnket és a vállalt munka mennyiségét is. Szóba jöhetnek a mechanikusabban végezhető feladatok, mint például a borítékolás, értékesítés, adatrögzítés, online ügyfélszolgálati munka, vagy akár a kérdőívkitöltés. A technológiai fejlődés ma már lehetővé tesz olyan munkákat is, amelyekhez csak a szakmai tapasztalatunkra és egy laptopra van szükségünk, legyen szó akár újságírásról, pénzügyi ügyintézésről vagy stratégiai tervezésről.

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük