Személyesen Hitler ítélte halálra a kémnőt: Mildred Harnack a nácikról tudósított
A leleplezett kémnő 1929-től kémkedett a nácik után.
A ma embere talán elképzelni sem tudja, mekkora bátorság és elhivatottság kellett ahhoz, hogy valaki kémként szaglásszon a nácik után, Hitler vészjósló árnyékában.
Az amerikai származású nő, Mildred Harnack mégis vállalta a kockázatot - igaz, élete árán.
Mildred Harnack, a kémnő
Bár messze vagyunk egymástól, ne aggódjunk, ne szorongjunk miatta - írta egy levelében Wisconsinban élő családjának 1942 augusztusában Berlinből. Ekkor már javában dúlt Európában a II. világháború, ő pedig kémnek szegődött a nácik ellen.
Hónapok múlva a Gestapo elkapta, és bíróság elé állította őt. A nyilvánvaló végkifejletű per végén maga Hitler mondta ki a nő halálos ítéletét.
1902. szeptember 16-án született Milwaukee-ban, Wisconsinban. Mivel környezetében német és angol nyelvű emberek is éltek, mindkét nyelvvel megismerkedett, noha az angol volt az anyanyelve. Arról álmodott, hogy író lesz, ezért angol irodalmat tanult az egyetemen. Diploma után tanárként helyezkedett el, ekkor ismerte meg a férjét, Arvid Harnackot, aki elvétette útját az egyetem épületében, és véletlenül a nő tanóráján találta magát. Idővel a férfi németre tanította, ő pedig cserébe angolleckéket adott neki. Így kezdődött a kapcsolatuk, melyből óriási szerelem lett, és hamarosan, 1926-ban össze is házasodtak.
Miután férjének vissza kellett mennie Németországba, több évet éltek külön. Végül Mildred Harnack is Berlinbe költözött, és ott szerezte meg doktorátusát. Közben amerikai irodalmat tanított az egyetemen. Arvid a Gazdasági Minisztériumban tevékenykedett.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hitler felemelkedésével a nő karrierje derékba tört: elbocsátották, mondván, nem volt megfelelő a hozzáállása, mi több, a nő korábban még egy becsmérlő cikket is írt a nácizmusról a Los Angeles Times hasábjaira. Csak idő kérdése volt, hogy Mildred Harnack nácik iránt érzett gyűlölete odáig fajuljon, hogy személyesen vegye fel velük a harcot.
Kémnek szegődött
Férjével a nácik által Red Orchestrának, vagyis Vörös Zenekarnak nevezett náciellenes ellenállók csoportjába szegődött, akik titokban, rádión keresztül tudósították a szovjeteket Hitler tevékenységeiről. A csoport Hitler-ellenes röpiratokat is készített, jegyezték a nácik erőszakos cselekedeteit, és közvetítették a szovjetek felé a német gazdasági és hadititkokat is.
Miután Mildred Harnack egy berlini esti iskolában tanított, kiváló lehetősége nyílt arra, hogy további embereket toborozzon a náciellenes csoportba. Az 1930-as évek közepén irodalmi felderítőként dolgozott egy német kiadónál, ami lehetővé tette számára, hogy Európa-szerte utazzon, és találkozzon az ellenállás többi tagjával is.
A nácik azonban tudomást szereztek a rádióközvetítésekről, és sorra kapták el, börtönözték be az ellenállókat. A Harnack házaspárt 1942 szeptemberében, Litvániában fogták el, amikor éppen Svédországba tartottak. A Gestapo Mildred Harnackot a Charlottenburgi Női Börtönbe szállította, ahol egy náci vallató nap nap után próbálta őt megtörni. 1942-ben állították bíróság elé árulás vádjával.
Férjét még ugyanebben az évben kivégezték. Kegyetlen náci módszer szerint, úgynevezett hosszú kötél általi halált halt, mely lényegében elnyújtotta a felakasztott személy szenvedését. Kivégzése előtt szívhez szóló szerelmes levéllel búcsúzott feleségétől: remélem, boldog vagy, amikor rám gondolsz, mert én az vagyok - írta. A nőt mindeközben hat év börtönben végzett kényszermunkára ítélték, de míg a végrehajtására várt, a berlini Plötzensee börtönbe vitték, ugyanis Adolf Hitler elégedetlen volt a rá szabott büntetéssel. Felülírta a bírák ítéletét, és elrendelte, hogy végezzék ki őt is, mint a férjét. 1943. február 16-án a negyvenéves Mildred Harnackot guillotine alá vitték. Utolsó szavai a következők voltak: és én hogy szerettem Németországot...
Állítólag 7 másodperc telt el, mire a nő meghalt. A házaspár családjai évekig küzdöttek azért, hogy a Harnack nevet tisztára mossák. Mára már II. világháborús hősként tekintenek rájuk.
Olvass még! Ő volt Hitler utolsó titkárnője
Traudl Junge - született Gertraud Humps - Hitler utolsó titkárnője volt, aki három éven át, 1942-től 1945-ig szolgálta a Führert.
Hitler utolsó titkárnője volt: Traudl Junge 22 évesen került a diktátor mellé, és haláláig csodálta
Életének meghatározó fordulata volt, amikor megismerte Hitlert.
Elolvasom(Ajánlóképek: Getty Images Hungary, wikipedia.org)