Nem tudta lefotózni, ezért lerajzolta, amit a mikroszkóppal látott: bámulatos képek

Ernst Haeckel idejében még nem létezett a ma ismert makrofotózás, ő mégis maradandó illusztrációkat alkotott.

Mikroszkópos felvételek rajzai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Manapság elég egy okostelefon ahhoz, hogy bárki művészi fotókat kreálhasson, de az 1900-as évek elején a technika ezt még nem tette lehetővé. Ernst Haeckel német zoológus, evolúciókutató, a darwinizmus elszánt hirdetője azonban túlszárnyalta korát.

Haeckel Potsdamban született 1834. február 26-án, és Merseburgban nevelkedett. Egyetemi tanulmányai során Berlinben orvoslással és anatómiai ismeretekkel foglalkozott, miközben botanikát tanult, édesapja kívánságára pedig egy ideig orvosként dolgozott. Bár ekkor már jobban érdekelte a biológia.

Lenyűgöző rajzok mikroszkópos megfigyelésekről

Miután apja áldását adta, Haeckel Itáliába utazott festészetet tanulni, mindeközben pedig tengerbiológiai megfigyeléseket is végzett. Életének talán legnagyobb fordulópontja 1859-ben történt, amikor először találkozott Darwin evolúciós munkásságával. Ettől kezdve a darwinizmus legnagyobb támogatója lett Németországban. 

Nemcsak személyesen ismerte Darwint, de mikroszkópos megfigyelései során készült rajzaiból készült kiadványait is rendre elküldte neki, melyek igencsak elnyerték az evolúcióelmélet atyjának tetszését.

Rengeteg állatfajt felfedezett

Az evolúciókutató nagy világutazó hírében állt, így élete során a világ számos helyére ellátogatott, hogy tudományos felméréseket végezzen. Nevéhez mintegy ezres nagyságrendű élőlény-felfedezés és fajleírás kötődik. Külön érdekesség, hogy csak sugárállatkákból százötven fajt felfedezett. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezeket a szabad szemmel alig látható lényeket mikroszkóppal tanulmányozta, majd a látottakat lefestette művei illusztrálására. Az egysejtűeken kívül természetesen számos más tengeri élőlényt is megörökített.

1899 és 1904 között tíz kötetben, A természet műalkotásai címmel publikálták műveit, melyek a mohákon és orchideákon át az emlősállatokig számtalan csoda szép művészi ábrát tartalmaznak. A könyv ma már digitalizált változatban is elérhető, így bárki végignézheti az eredeti kiadást.

Szabad szemmel láthatatlan dolgok

A világ tele van apró, szemmel alig látható gyönyörűséggel, amit kár lenne elmulasztani. A Nikon minden évben megrendezi a Small World Photomicrography versenyt, ami pont az ilyen mikroszkopikus szépségeket mutatja meg.

2017 legjobb mikrofotói - Szabad szemmel láthatatlan dolgokat mutatnak meg

Nézegess képeket!

Elolvasom

Nyitókép: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük