Miért nem tudunk aludni teliholdkor? Meglepő összefüggések okoznak rossz éjszakát ilyenkor
A kutatókat is foglalkoztatja a kérdés, hogy miért nem tudunk aludni teliholdkor. Íme, a válaszaik.
Nem minden éjszaka egyforma. Van, amikor jobban alszik az ember, és van, amikor szinte fáradtabban ébred reggel, mint ahogyan lefeküdt. Sokan egy zaklatott éjjel után külső okokat keresnek: időjárási front, viharos szél vagy éppen a telihold. De vajon tényleg képes befolyásolni a holdciklus azt, hogy hogyan alszol, vagy ez csak népi hiedelem?
A tudósok is kíváncsiak voltak a válaszra, és már számos kutatást végeztek ezzel kapcsolatban. A legtöbb vizsgálat azt találta, hogy a holdfázisok és az alvási minták összefügghetnek, és telihold idején lehet a legrosszabb a helyzet. Végül több megalapozott elmélet is született arra vonatkozóan, hogy miért nem tudunk aludni teliholdkor.
Miért nem tudunk aludni teliholdkor?
Közismert tény, hogy a Hold a természetben is megannyi jelenségre hatással van: elég csak az apályra és a dagályra gondolni. Emellett a holdciklus többek közt bizonyítottan befolyásolja a rákok szaporodási szokásait és egyes állatok éjszakai tevékenységét is. Érthető tehát, hogy az emberi test működésére is képes hatást gyakorolni.
A jelenleg legszélesebb körben elfogadott tanulmány szerint a magyarázat a geomágneses változásokban keresendő, ugyanis erre igen érzékenyek lehetnek az emberek. A Hold minden hónapban, holdtölte idején belép a Föld elektromágneses mezejébe, és negatív töltésének köszönhetően befolyásolja azt, geomágneses ingadozást idézve elő. Erre a szervezet alvásproblémákkal és egyéb kényelmetlenségekkel reagál.
Egy másik elmélet a megváltozott fényviszonyokat hibáztatja: az emberi test mindennapos hormonális változásai ugyanis nagyban függenek a világos és a sötét napszakok váltakozásától. Ha túlságosan erős a holdfény, és nem elég sötét az éjszaka, az megzavarja a cirkadián ritmust, rontva az alvás minőségén.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kevésbé népszerű, de egyelőre nem cáfolt tézis, hogy a gravitációnál keresendő a magyarázat a teliholdkori rossz alvásra. Eszerint, mivel az emberi test nagy százaléka víz, a Hold gravitációs vonzása képes hasonló hatással lenni rá, mint amilyennel az óceánokra van. Ez pedig olyan kellemetlenségeket okoz, mint az alvásproblémák. Ám az elmélet kritikusai szerint a Hold gravitációs hatása az emberekre annyira elenyésző, hogy lehetetlen megérezni.
Annyi bizonyos, hogy a holdciklusok hatnak a szervezetünkre. Svájci kutatók szerint teliholdkor átlagosan 5 perccel tovább tart, mire álomba szenderülünk, viszont 20 perccel kevesebbet alszunk, mint más napokon. A mélyalvás szakaszába is nehezebben lépünk be. Kórházak jelentései alapján pedig ilyenkor nemcsak rosszabbul alszunk, de megnő a szív- és érrendszeri problémákkal kapcsolatos esetek száma is.
6,5 óránál többet alszol naponta? Káros is lehet a kutatók szerint
Minél több, annál jobb? Korábban úgy hittük, ez az alvásra is igaz, de kutatók most rámutattak, hogy nem feltétlen.
ElolvasomFotók: Getty Images
OLVASD EL EZT IS!