Miért olyan nehéz elengedni a múltat? 4 dolog, ami mégis segíthet benne

A múlt súlya sokszor a jelenre is erősen kihat.

Miért nehéz elengedni a múltat?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Csak a tündérmesében, de talán még abban sem létezik olyan, hogy egy emberi élet egyetlen rossz emlék nélkül zajlik le. Mindenkinek vannak ilyenek az életében: kinek csalódások, kinek kudarcok, kinek pedig lezáratlan konfliktusok miatt.

Bármi is legyen a múltbéli sötét árny, szeretnénk, ha egyszer és mindenkorra elillanna. A démon azonban nem távozik olyan könnyen, a múltat egyáltalán nem könnyű elengedni. Vajon mi ennek az oka, és mit lehet tenni ellene? 

Miért nehéz elengedni a múltat?

Az Amerikai Pszichológiai Társaság szakértői szerint egy lehetséges válasz a rumináció lehet, azaz az ominózus rossz dolog újra- és újragondolása, átrágása. A jelenségről korábban mi is írtunk.

Egy másik lehetséges ok, hogy az emberek nem tudják túltenni magukat a veszteségükön, egy jó dolog elvesztésén, és továbbra is vágyakoznak arra. Ilyen esetben tovább nehezíti a feledést az a tudattalan vágyuk, hogy elkerüljék, hogy a jövőben ismét hasonló módon sérüljenek.

Mit lehet tenni a múlt elengedéséért?

Bár a múlt elengedése nem könnyű feladat, nem is lehetetlen: a következő tippek segíthetnek benne.

El kell ismerni, szükség van rá

Az első lépés az elengedés felé az, hogy az ember felismerje, hogy szüksége van rá, és tettre késznek is kell éreznie magát. Amíg ezek hiányoznak, addig nem lesz meg a megfelelő erő és motiváció a cél eléréséhez.

Merni kell megélni az érzéseket

A múltbeli események bonyolult érzelmeket válthatnak ki az emberből, de ezeket nem szabad a szőnyeg alá söpörni, akármilyen kellemetlenek is. Ha az ember megengedi magának, hogy megélje ezeket, akkor fontos lépést tett a történtek feldolgozása felé.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Vállalni a felelősséget

Lehet, hogy abban, ami történt, a múlttal birkózó embernek is van némi felelőssége. A lelkiismeret-furdalás nehéz ügy, de a feldolgozásban kulcsfontosságú, hogy az ember vállalja a tetteiért, hibáiért, tévedéseiért, rossz döntéseiért a felelősséget. 

Mindfulness

Végül a mindfulness is segíthet abban, hogy a múltat elengedjük. Általa az ember hatékonyabban irányíthatja saját fókuszát, miközben nem a múltra, hanem a jelenre koncentrál. A mindfulness ezáltal akadályt gördít a feledés egyik tipikus problémája, a rumináció elé. A módszernek ide kattintva tudsz utánaolvasni.

Ez is érdekelhet: mi áll valójában a boldogság útjába?

Sokan kergetik megszállottan, és sokan gondolnak téves dolgokat a boldogságról.

3 tévhit a boldogságról, ami sokakat rosszkedvbe taszít: garantálják a boldogtalanságot

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük