3 tévhit a boldogságról, ami sokakat rosszkedvbe taszít: garantálják a boldogtalanságot
Sokan kergetik megszállottan, és sokan gondolnak téves dolgokat a boldogságról.


- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
- Hogyan jó: jeggyűrű vagy jegygyűrű? 8 összetett magyar szó, amiről sokan azt hiszik, hogy jól írják, pedig nem
Mit keres egy átlagember legtöbbször az életében? Becsapós a kérdés: a boldogságot. Sajnos azonban közben tévhitek sokasága taszítja őt vissza attól, hogy elérje.
A három leggyakoribb tévhitet Susan Krauss Whitbourne pszichológusprofesszor foglalta össze írásában. A szakértő szerint nehéz lenne visszakövetni, mikor és hogyan ivódott bele az emberekbe az a rögeszme, hogy bármi áron, de boldognak kell lenniük. A boldogság mint olyan, ettől az irracionális elképzeléstől válik negatív dologgá, hiszen ahelyett, hogy az ember a jó dolgokat élvezné, mindent a valóságtól elrugaszkodott sztenderd mércék szerint mér, ami elvonja tőle a boldogság megélésének lehetőségét.
Tévhitek a boldogságról
Whitbourne írásában a pszichológiában neves kutatók, Murat Yildirim és John Maltby elgondolására hívja fel a figyelmet, miszerint abban az esetben, ha az ember képessé válik megfordítani a perfekcionista hiedelmeit a boldogságról, könnyebben boldogul azokkal a szituációkkal, amelyek nem ütik meg az irreális elképzelései mércéjét.

Érdekes, de a három tévhit, amit a pszichológusprofesszor írásában idéz, szinte ugyanúgy hangzik, árnyalatukban mégis másak, nem egyformán nyomatékosak. Az értelmezést megkönnyítendő, kiemeljük a fő különbséget, amin érdemes elgondolkodni.
1. Mindig boldognak kellene lennem az életem minden területén.
2. Muszáj mindig boldognak lennem az életem minden területén.
3. Mindig boldognak kell lennem az életem minden területén.
Bármelyik mondatot is érzi magáénak valaki, egész biztosan téved, miután a "mindig boldogság" nyomatékosságától függetlenül is irracionális remény. Érdemes elvégezni egy érdekes önvizsgálatot: 1-től 7-ig kell pontozni, melyik mondattal mennyire ért egyet az ember, majd összeadni ezeket a számokat. Minél magasabb az eredmény, annál kevésbé racionálisak az elképzelései a boldogságról, és annál messzebb áll attól, hogy elérje.
Végeztek is egy ilyen kísérletet. 166, átlagosan 40 éves felnőtt válaszolt, rájuk nézve melyik mondat mennyire igaz. Összesítve a legtöbben 7 és 17 pont közötti eredményt értek el, a magasabb eredmény pedig egyértelmű jele annak, hogy az érintett emberek a boldogtalanság felé vezető úton baktatnak.
A szakértő szerint hasznos elvégezni ezt a kis kísérletet, hiszen segít felmérni, hogy a boldogság elérése tekintetében milyen mértékben irracionálisak az ember elvárásai. Ez az első lépés a megtalálása felé: hogy nyitottá váljunk, elfogadjuk az élet örömeit, melyek jönnek, amikor jönnek, és egyáltalán értékelni tudjuk azokat, amikor jönnek.
Jóga a pozitív napért
A jóga a rossz hangulat ellenszere lehet, mert a nyugodt mozgás közben endorfin, azaz boldogsághormon termelődik.
(Képek: Getty Images.)