Az élet nagy kérdései: miért barnul meg a csalamádé? És fogyasztható ettől még?
Ez a kémiai magyarázat a csalamádé barnulására.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
Káposzta, paprika, uborka, hagyma, esetleg zöldparadicsom, sárgarépa és persze fűszerek, ecet, cukor. A tartósításhoz pedig többnyire borkén, szalicil vagy nátrium-benzoát. Kisebb-nagyobb eltérések lehetnek ugyan, de körülbelül ezekből tevődik össze sokak kedvelt téli savanyúsága, a csalamádé.
Elsősorban a házi készítésű változatnál fordulhat elő, hogy a kezdeti élénkebb színvilág idővel barnára vált. Ez nem jelent feltétlenül minőségi romlást is, de érdemes tisztában lenni a barnulási folyamat okával.
Miért barnul meg a csalamádé?
A mesterséges savanyítás lényege, hogy a természetes tejsavas erjedést utánozva 1,5-2%-os ecetsav - valamint só és általában tartósítószer - segítségével megakadályozzák a baktériumok és élesztő-, illetve penészgombák szaporodását. Röviden: a savanyúság megromlását.

Gyakori jelenség azonban, hogy a nyár végén eltett, szivárvány színeiben pompázó csalamádé néhány hónap múlva barnulni kezd. Ennek háttérben többféle ok is meghúzódhat. Ha például nem sikerült a savanyúság összes alkotóelemét az ecetes lé alá nyomni, úgy a levegőnek kitett részeken oxidálódik a csalamádé, ami barnuláshoz vezethet.
Ugyancsak előfordulhat, hogy a csalamádé készítése során olyan eszközt használtál, melyből színváltozást okozó anyagok oldódhattak a felöntőlébe. A legbiztonságosabbak az üvegeszközök, a fa, valamint a rozsdamentes acél (reszelő, kés, kanál).
Végül a csalamádé barnulása esetében a felhasznált vízre is érdemes gyanakodni. Ha túl kemény vagy ásványi anyagokban gazdag - például magasabb vastartalmú -, az ugyancsak okozhat színváltozást a savanyúságnál.
Amikor jobb kidobni
Bár a barnulás önmagában nem jelez minőségbeli problémát, ám a biztonság kedvéért felbontást követően vizsgáld meg alaposan a felöntőlé tetejét. Ha felületi hártyaképződést látsz - amit az aerob élesztők okoznak -, minden bizonnyal már megindult a savanyúság puhulása, rothadása. Ilyen esetekben a csalamádé sajnos fogyasztásra alkalmatlan.
Béltisztító szuperételek
Gondoltál már arra, hogy a csalamádé akár egy tisztítókúrának is tökéletes alkotóeleme lehet? Mutatjuk még, milyen táplálékok jöhetnek ilyenkor szóba.
Forrás: regi.tankonyvtar.hu/ Növényi nyersanyagok hőközléses tartósító technológiái
Képek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!

- uborka
- káposzta
Ropogós házi csalamádé: tele jóféle, friss zöldségekkel

- uborka
- savanyúság
Roppanós sós, vizes uborka télire: Ilka nénitől tanultuk Erdélyben

- spárga
- savanyúság