A méhek életkoruk alapján töltik be a kaptárban a munkakörüket: 4-8 hét alatt végigjárják a teljes ranglétrát
A méhek az élővilág szorgos, különleges lényei: érdemes velük közelebbről is megismerkedni.
A rovarvilágban a szorgos hangyák mellett a méhek azok az élőlények, amelyeket a legdolgosabbakként ismerünk: kaptárjukban életük kezdetétől fogva fontos feladatokat látnak el.
A háziméh vagy más néven nyugati mézelő méh (Apis mellifera) életével érdemes közelebbről is megismerkedni, tartalmas életüket ugyanis nyári egyedeik mindössze 40-45 nap alatt leélik. A telelő méhek hat hónapos korukban pusztulnak el.
A méhtársadalom tagjai
A méhek összetett, akár 60 ezer főt számláló társadalmában különböző korú és feladatú egyedek élnek. A királynő mind közül a legnagyobb, akár 22 milliméterre is nő.
Az a feladata, hogy párosodjon és petéket rakjon. A hatalmas szemekkel rendelkező here, mely elérheti a 20 millimétert, azt a feladatot tölti be, hogy a királynővel, illetve a potenciális királynőkkel párosodjon. A dolgozók - 16 milliméter - vannak legtöbben, feladataik pedig életkoruk szerint változnak. A három kategóriának nemcsak a mérete és a feladata más, de a kifejlődési ideje is. A királynő 15-16 nap után, a here 24 nap után, a dolgozók pedig 21 nap után kelnek ki. Élettartamuk is eltérő. A királynő 3-5 évig is él, a here a párzás után pusztul el, vagy lökik ki a kaptárból, a dolgozók pedig mindössze pár hétig élnek.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Így élik életüket a dolgozók
A National Geographic magyarázata szerint a méhek feladatait a nemük határozza meg, nemüket pedig a méhkirálynő, aki képes előre meghatározni a peték nemét. Kisebb sejtbe petézik, és a nászok során a hasában eltárolt hímivarsejteket is hozzáteszi, megtermékenyítve azokat, ha nőstényt akar. Ha hímeket szeretne, nagyobb sejtet választ, és nem tesz rá a hímivarsejtekből.
A hímekből herék, a nőneműekből dolgozók lesznek. Bár a kaptárban szigorú a hierarchia, nem csak egyféle feladatra vannak beskatulyázva. Ahogy idősödnek, más-más feladataik lesznek.
A dolgozók 21 nap alatt kelnek ki. Az első dolguk, hogy kitakarítsák a sejtet, amiben kifejlődtek. Első három napja során ezzel foglalkozik, hogy a méhkirálynő majd ismét használni tudja a helyet a petézéshez.
A 4. napon hormonjaik új feladat végzésére ösztönzik őket: körülbelül egy hétig a lárvákat gondozzák. Tápanyagban gazdag méhpempővel etetik őket. Életük következő fázisában új sejteket építenek, és ezekbe táplálékot gyűjtenek további egy hétig.
Amikor elérik a 41 napos kort, életük utolsó szakaszába lépnek. Bár továbbra is dolgoznak, haláluk már közeleg. Mielőtt elérkezne, rendszerint végleg elhagyják a kaptárt. Ha a kaptáron belül pusztulnak el, akkor a fiatalabb egyedek kitúrják a testet belőle.
Épp olyanok, mint az emberek
Bár az állatok sokban különböznek tőlünk, van, amiben nagyon hasonlítanak. Ilyenek a következő cikkben olvasható tulajdonságok is.
8 dolog, amiben az állatok éppen olyanok, mint az emberek: a galambok számolnak, a majmok suttognak
Nézegess képeket!
Elolvasom