A jövő turistái ezeket a látnivalókat nézhetik meg a Marson: a szellemdűnéktől a Naprendszer legnagyobb kanyonjáig

Elképesztő természeti képződmények alakultak a vörös bolygó felszínén - képeken a szó szerint marsbeli tájak.

Marsi turizmus
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A NASA kutatói az elmúlt évtizedekben mind több hasonlóságot fedeztek fel a Föld és a Mars között.

Sikeresen növesztettek növényt a marsi talajmintákban, és jeget találtak a vörös bolygó felszíne alatt. Azt is felfedezték, hogy a két bolygó felszíni formái is hasonlók: vulkánokat, krátereket, dűnéket, sőt még ősi tavak nyomait is megtalálták a Marson. Optimista kutatók a Marsra nemcsak mint az emberiség lehetséges második bolygójára, de mint különleges jövőbeli kirándulóhelyre is tekintenek.

A Mars különleges felszíni formái

Addig is, míg egy elkövetkező generáció tagjai testközelből megismerkedhetnek a Mars világával, marsjárók és űrszondák fotóiból csodálhatók meg a vörös bolygó felszíni formái: szellemdűnék, kanyonok, kráterek.

A Noctis-kanyonlabirintusban úgynevezett szellemdűnék találhatók. A NASA kutatói szerint egykor több tíz méter magas dűnék voltak itt, amiket később láva vagy víz árasztott el. Megőrizték alapjaikat, de a tetők elmosódtak, ennek köszönhetik érdekes formájukat.
Fotó: Wikipesia.org/NASA
A Mars felszínét leginkább a szél formálja, a víz eltűnt róla, már csak nyomaira utaló jelek találhatóak, mint a képen látható Noctis-kanyonlabirintusban.
Fotó: NASA / Getty Images Hungary
Az Olympus-hegy a Naprendszer legnagyobb ismert hegye. A hatalmas pajzsvulkán magassága 21 283 méter.
Fotó: NASA / Getty Images Hungary
A Valles Marineris egy megközelítőleg 3000 kilométer hosszú kanyon, egyben a Naprendszer legnagyobb kanyonja is - négyszer akkora, mint a Grand Canyon.
Fotó: NASA / Getty Images Hungary
Az Aeolis Mons-hegy a Gale-kráter közepén helyezkedik el. Ezen a területen 2017-ben a NASA egy ősi tó nyomára bukkant, melyben akár élet nyomai is lehetnek.
Fotó: Universal History Archive
A képen balra a Ceraunius Tholus-vulkán, jobb oldalán pedig az Uranius Tholus-vulkán látható. A nagyobbik átmérője 130 kilométer, és 8500 méter magas, a másik 61,4 kilométer átmérőjű és 4290 méter magas. A Marson több olyan hegy található, amik magasabbak a Földön található hegyeknél.
Fotó: NASA / Getty Images Hungary
A Medusae Fossae formáció az egyik legkülönösebb része a Marsnak. Elrugaszkodott elméletek szerint ufóbecsapódás miatt keletkezett a különös felszíni rész. A tudomány szerint egy óriási vulkanikus robbanás okozta az érdekes képződményt.
Fotó: Chmee2 / Wikipedia
A 150x125 km-es Hale-kráterben látható visszatérő lejtősávok sós vizes folyás jelenlétére utalnak, de a NASA kutatói szerint elképzelhető, hogy pusztán a szél formálta ezeket az érdekes vonulatokat.
Fotó: NASA / Getty Images Hungary

(Képek forrása: Getty Images Hungary, Wikipedia, NASA) 

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük