A magyar munkavállalók szerint ekkor állhat minden vissza a vírus előtti időszakra
Sem a cégeknek, sem az álláskeresőknek nem volt könnyű a 2020-as év, de a magyar emberek optimistán látják a jövőt.
Egy olyan év után, mint 2020, mindenki szeretne abban bízni, hogy 2021 már egy nyugodtabb, egészségügyi vészhelyzettől kevésbé sújtott év lehet.
A magyar munkavállalók jövő évi reményeire is az általános optimizmus jellemző: hisznek abban, hogy rendeződnek a dolgok, annak kapcsán azonban jelentően eltér a véleményük, hogy ez hogyan és mikor fog megtörténni - derül ki a Profession.hu friss, reprezentatív kutatásából.
Jövőre helyreállhat a rend a munkahelyeken
Magyarország piacvezető állásportáljaként a Profession.hu rendszeresen vizsgálja a hazai munkaerőpiac állapotát, a munkavállalók és álláskeresők véleményét az adott időszak legfontosabb kérdéseivel kapcsolatban. Annak az évnek a végén, melyre a korábbi életünket gyökeresen felforgató koronavírus-járvány kitörése miatt emlékezünk majd, nem kerülhetett más az állásportál kutatásának fókuszába, mint a hazai dolgozók és munkát keresők jövővel kapcsolatos várakozásai. Lássuk a részleteket.
Az emberek többségét foglalkoztató kérdés: vajon mikor állhat helyre a rend az életünkben? Minden negyedik hazai munkavállaló szerint ez csak nagyon sokára fog bekövetkezni, ám 11 százalékuk ennél jóval bizakodóbb: szerintük jövő tavaszra már hasonló lehet az élet a munkahelyeken, mint a koronavírus előtt. A válaszadók ötöde inkább nyárra várja a helyzet rendeződését, 12 százalékuk inkább az őszi hónapokban bízik. 9 százalékuk szerint pedig még egy teljes év kell ahhoz, hogy minden a régi - vagy legalábbis ahhoz hasonló - lehessen. A megkérdezetteknek csupán 9 százaléka áll igazán pesszimistán a kérdéshez, szerintük sosem lesz már olyan, mint volt.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutatásban a hazai dolgozók munkahelyük kilátásairól is véleményt formáltak: közel felük azt mondta, hogy a helyzet a koronavírus-járvány hatásai miatt nagymértékben romlani fog még 2021-ben is, 36 százalékuk szerint azonban nem várható további változás. Kevesen, de voltak olyanok is, akik szerint javítja munkahelyük kilátásait a járványhelyzet: ők a megkérdezettek 5 százalékát tették ki. 13 százalékuk pedig még nem tudta eldönteni, mit várjon ilyen szempontból a jövő évtől.
Önállóbb és rugalmasabb munkavégzés
A gyakorlati változásokkal kapcsolatban minden második válaszoló azt jósolta, még nem történik érdemi változás a munkavégzésben 2021-ben. Akik szerint viszont igen, azok úgy vélik, 2021-ben jellemző lesz az önállóbb és rugalmasabb munkavégzés, de kisebb irodába költözhet a munkahelyük, és alacsonyabbak lehetnek a fizetések és az egyéb dolgozói juttatások is.
A koronavírus-járvány 2021-es fizetésekre gyakorolt hatásával kapcsolatban a hazai munkavállalók 6 százaléka növekedésben bízik, 37 százalékuk csökkenést, 44 százalékuk stagnálást vár. Az egyéb juttatások a dolgozók 38 százaléka szerint nem változnak majd, míg 5 százalékuk úgy gondolja, hogy növekedni, 40 százalékuk pedig, hogy kisebb-nagyobb mértékben csökkenni fognak.
Álláskeresés pandémia idején
A jelenleg állást keresők 17 százaléka szerint a járványhelyzet nem befolyásolta helyzetüket, 3 százalékuk egyenesen úgy érezte, javított lehetőségein a pandémia. Utóbbit főként az alkalmi munkákat keresők tapasztalták így. A munkát keresők 69 százaléka azonban elégedetlen helyzetével: ők úgy érzik, a járványhelyzet kifejezetten rontott kilátásaikon, míg további 12 százalékuk bizonytalan volt ebben a kérdésben.
- 2020 tavaszán az álláshirdetések száma valóban drasztikus csökkenést mutatott a tavalyi év azonos időszakához képest. Ez a tendencia azonban gyorsan változott, és a cégek újra működésbe léptek a toborzás területén is. A csökkenés mértéke jelentősen mérséklődött, nyár végére a tavalyi év azonos időszakához képest már csak 30 százalék körül alakult, az álláspiac helyzete azóta is folyamatosan stabilizálódik - mutat rá a reménykeltő tendenciára Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési vezetője.
Ilyen a home office a valóságban: vicces képeken a webkamera mögötti világ
A járványhelyzet miatt sokan otthoni munkára kényszerültek, de ennek is megvannak a vicces pillanatai.
Ilyen a home office a valóságban: vicces képeken a webkamera mögötti világ
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- környezetszennyezés