Kozmikus jéghegy kering a világűrben: feladta a tudósoknak a leckét az objektum
Hosszas kutatás után jutottak erre az elméletre a tudósok.
Bár az elmúlt évtizedekben elképesztő tempóban fejlődött az űrkutatás, a tudósok is tisztában vannak vele, hogy a ma ismert adatok meg sem közelítik még azt, amit az univerzum valóban tartogat. Ám minden egyes felfedezés közelebb viszi őket ahhoz, hogy a lehető legjobban megismerjék a világegyetemet.
2017 októberében is egy új, addig még nem ismert objektumot azonosítottak a hawaii csillagászok. A furcsa, szivar alakú, távoli pályán keringő, Oumuamuának elnevezett égitestről csak nemrég derült ki, mi is lehetett valójában. Mivel már elég messze, a Szaturnusz és a Neptunusz körül járhat, ezért a három évvel ezelőtti adatok alapján dolgoztak a kutatók.
Kozmikus jéghegyet találtak
Az Oumuamua nem csak azért volt különleges felfedezés, mert sokáig nem tudták pontosan beazonosítani, hanem mert ez az első ismert csillagközi égitest a Naprendszerben. Az objektumot először egy csillagközi aszteroidának tartották, egy másik csillagrendszer által szétszórt szikladarabnak. Később üstökösnek vélték, de szóba került az is, hogy idegen tárgy lehet, egy elhagyott szonda maradványaira gyanakodtak.
A New York Times nemrég írt arról, hogy a Yale kutatói egészen más megvilágításba helyezték az Oumuamuát. A csillagközi felhőben kialakult égitest szerintük egy kozmikus jéghegy volt, méghozzá egy darab fagyott hidrogén. Arra is rájöttek az objektummal kapcsolatban, hogy egy ősmaradvány, amely egyáltalán nem egy másik bolygó- vagy csillagrendszerből származott, hanem egy olyan helyről és időből, ahol csillagok és bolygók még nem léteztek, vagyis egy csillagközi felhő mély, sötét magjából. Ezek a felhők elsősorban az ősrobbanásból megmaradt molekuláris hidrogénből állnak.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Különösen fontos ez az információ, hiszen így a kutatók közelebb kerülhetnek a csillagközi felhőkhöz, és többet is megtudhatnak az univerzum kialakulásáról. Bár az Oumuamua azonosítása és keletkezésének okai kis lépésnek tűnnek, tudományos körökben mégis hatalmas sikernek könyvelik el a kutatás eredményét.
A 8 legjobb fotó a Földről a NASA szerint: elképesztően gyönyörűek
Ismét bebizonyosodott, hogy milyen gyönyörű bolygó a Föld.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- űrkutatás
- tudomány
Nem mindennapi galaxist fedeztek fel: ezért különleges a kozmikus tűzgyűrű
- űrkutatás
- tudomány