Különös módon érti meg az agy a számára ismeretlen nyelven íródott dalokat
A zene egy univerzális nyelv - szokták mondani, de most kutatás igazolja, hogy ez az állítás igazabb, mint hinnéd.

- 8 kortalan ruhadarab, ami nem hiányozhat a tavaszi ruhatárból: egyszerűek, mégis felpezsdítik a megjelenést »
- Egyedi tervezésű ruhák narancshéjból és banánrostból: itt nézheted meg az ingyenes divatkiállítást »
- A 32 éves Emma Roberts elsütötte a tavasz legnőiesebb divatirányzatát: ilyen bájos és vidám tud lenni egy színes, virágos ruha »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Melyik magyar város látnivalója Gázi Kászim pasa dzsámija? 8 kérdés az ország neves helyeiről
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Lilu és Ördög Nóra közös műsorvezetése nem működött: a szőke tévés kitálalt, miért
A Harvard Egyetem kutatói különböző kultúrák dalait vizsgálták meg földrajzi helyszíntől és korszaktól függetlenül: altató-, szerelmes, gyógyító- és táncdalokat gyűjtöttek össze. Ez nem ment egyik pillanatról a másikra: a kutatók éveket töltöttek könyvtárakban és archívumokban, míg végül sikerült csokorba gyűjteni 118 dalt a világ 86 kultúrájából.
Az adatbázis a Natural History of Song nevet viseli, és a benne feljegyzett dalok egy része száz évre is visszanyúlik. A vizsgált szempontok elsősorban az adott dal szerkezetére vonatkoztak, a hosszukra, tempójukra, ugyanakkor azt is figyelembe vették, hogy hányan éneklik, és milyen közönség számára. A konkrét kutatás azonban csak az altató- és szerelmes dalokra fókuszált, mivel ez a két kategória az, amely a leginkább különbözik egymástól.

A mostani kutatás megerősítette a korábbiak eredményét, miszerint az agy felismeri, milyen témájú dal szól anélkül, hogy értenénk a szövegét, vagy tudnánk, hogy honnan származik. A kutatás konklúziója, hogy a dal egy olyan univerzális nyelv, amelyet mindenki valahogy ösztönösen megért függetlenül attól, hogy a dalszöveg a hallgató számára ismerős nyelven íródott-e.
Bár az egyéntől függ, hogy milyen érzelmet vált ki egy-egy nóta az emberből, minden visszajelzés a zenére egy közös, kollektív pszichológiai reakcióból származik. A kutatók szerint ezek az eredmények sokat segíthetnek a jövőben annak megértésében, hogy az agy hogyan kreálja a zenét, és hogy pontosan hogyan reagál rá.
Bach zenéje kódolt üzeneteket is tartalmaz
Bár a laikusok előtt rejtve maradnak a Bach zenei szerzeményeibe szúrt, kódolt üzenetek, a hozzáértőknek van esélyük észrevenni őket.
(Képek forrása: Getty Images)
OLVASD EL EZT IS!