Megvakult, majd zárdába került az igazi Hófehérke - Sophia von Erthal bárónőt szépsége vitte a sírba

A valóságban nincs mindig happy end.

Hófehérke igaz története
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Hófehérke és a hét törpe című mese az első olyan történet, amelyet 1937-ben egész estés rajzfilmként dolgozott fel a Disney.

A stúdiónak hála a népi históriából népszerű mozifilm vált, melynek sikere lassan egy évszázada töretlen. Ám arról kevés szó esik, milyen valós események állnak az aranyos állatok, törpék és a szépséges lány mögött.

Waldeck grófnőt szépsége vitte a sírba

Az eredeti történet egy 19. századi német mesegyűjteményből származik, amelyet a Grimm testvérek vetettek papírra. Az 1812-ben kiadott könyvben olyan híres történetek találhatók, mint a Csipkerózsika vagy a Hamupipőke. A mese számos olyan elemet és karaktert tartalmaz, amelyeket ma is ismerünk és szeretünk. Ám nem minden úgy van, ahogy azt a nagy Walt Disney kitalálta. 

GettyImages-1233010816 (1)
Fotó: Jay L. Clendenin / Getty Images Hungary

A hét törpének például egészen addig nem volt neve, amíg a történetet a Broadwayre nem vitték. De még azok sem a ma ismert megnevezéseik voltak. Hófehérke felvigyázója ugyanis az első darabban Blick, Flick, Glick, Snick, Plick, Whick és Quee volt. Ugye milyen hihetetlen? De az előadás még így is akkora sikert aratott, hogy 1916-ban némafilmet készítettek belőle. Csak ezt követően jött a ma ismert cuki történet. 

A gyönyörű Sophia szomorú története

Meglepő, de még ennél távolabbról is tudjuk szemlélni az eseményeket. Történelmi kutatások szerint ugyanis az eredeti Hófehérke valójában Philipp Christoph von Erthal nemesembernek, a helyi tükörgyár tulajdonosának meseszép kislánya volt, aki 1725-ben született. A kis Sophia nagyon hamar elvesztette édesanyját, apja pedig nem sokkal később újranősült. A gyermek mostohaanyja saját gyerekeivel érkezett a Lohr am Main melletti kastélyba.

GettyImages-1233010798
Fotó: Jay L. Clendenin / Getty Images Hungary

A nő szép volt, viszont nagyon hiú, ezért rengeteget foglalkozott a megjelenésével. Mostohalányával viszont rendkívül kegyetlenül bánt. Valószínűleg irigyelte Sophia szépségét, aki ahogy nőtt, egyre gyönyörűbbé vált. Ám ő ebből mit sem tudhatott, mivel még fiatal korában elvesztette a látását, ezután magányosan, apácaként halt meg, teljesen elzárkózva a külvilágtól. 

Na de hogy jöttek a képbe a törpék?

Lohr vidéke híres volt bányáiról, ahol rengeteg gyerekmunkás dolgozott. Az alultápláltság és a rossz munkakörülmények miatt a szájhagyomány szerint a gyerekeket hívták „szegény törpéknek”. A mesebeli törpékhez hasonlóan ők is kis csoportokban éltek, és mindannyian egy egyszobás házon osztoztak. Ez már korántsem olyan kedves történet, mint Tudor, Vidor, Morgó, Szundi, Szende, Hapci és Kuka karaktere.

Olvass tovább! Csipkerózsika kastélya gyönyörű a valóságban

Az Alpok mindig is híres volt festői tájairól, amit a mesebeli kastélyok csak még szebbé tesznek. A németországi Neuschwanstein kastély azonban ezek közül is kiemelkedik, hiszen nagyon kevés másik olyan épület van a világon, ami ennyire mesekönyvbe illő lenne.

Csipkerózsika kastélya gyönyörű a valóságban: hatalmas hegyek ölelik körbe a Neuschwansteint

Nézegess képeket!

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük