A házasságot a prostitúcióhoz hasonlította a középkori tudósnő: Héloïse d’Argenteuil furcsa szerelmi története
Héloïse d’Argenteuil furcsa szerelmi története egészen a 12. századig nyúlik vissza, a női tudós a kor erkölcseihez képest szokatlanul gondolkozott a házasságról.
Héloïse D’Argenteuil a 12. században élt női tudós volt, akinek neve különös szerelmi kapcsolata miatt került a történelembe. Felfigyelt rá Abelard Péter, az éra egyik legismertebb skolasztikus filozófusa és tanára.
A két fél intellektus tekintetében nagyon passzolt egymáshoz, és a szellemi vonzódás egy idő után testi vággyá alakult át. Ám a nő családja ellenezte a kapcsolatukat, ami végzetes konfliktust szült.
Héloïse d’Argenteuil furcsa szerelmi története
A szerelmi mámorban úszó Héloïse d’Argenteuilt egyenesen eltiltották tanárától, akivel a tilalom ellenére titokban találkozgatott. Ám a légyottok nem maradtak következmények nélkül, a tudósnő teherbe esett. Még várandós volt, amikor megtartották titkos esküvőjüket, majd nem sokkal rá életet adott közös gyermeküknek, Astrolabe-nek.
Ám a nő családja nem hagyta ennyiben a történetet, bosszút esküdtek a pár ellen. Egyik este nagybátyja baráti társasága megtámadta, és kasztráltatta Abelard Pétert a saját házában. A traumatikus esemény hatására a férfi visszatért a kolostorba, ahol apáttá emelték, és arra biztatta szerelmét, hogy ő is egy hasonló helyen keressen menedéket. Arról már keveset tudni, mi történhetett közös gyermekükkel, állítólag örökbe adták, de erre nincs konkrét bizonyíték.
Annyi bizonyos, hogy innentől kezdve már csak távkapcsolatot tartottak fenn, 12 éven keresztül szorgosan küldték egymásnak a leveleket, amiknek a nagy része fennmaradt az utókor számára, ezekben egykori kapcsolatuk intenzitását taglalták. Szerelmes leveliket a világirodalom kiemelkedő alkotásai között tartják számon.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Héloïse d’Argenteuil végül kora leghíresebb női tudósává vált, egész életét a tanulásnak szentelte. Annak ellenére, hogy titkon összeházasodott, eleinte hevesen ellenezte a házasság intézményét, és egyenesen legalizált prostitúciónak nevezte sokak nagy megdöbbenésére.
Egy idő után kolostor apátnőjévé emelték, pedig elég szokatlan, “illetlen” viselkedését jól mutatja, hogy több évtizeden át intim levelezést folytatott a férjével, akivel életében már soha nem tudott újra találkozni.
Egyes források szerint hatszáz év telt el, mire újra egymás közelébe kerültek, legalábbis a földi maradványaik. Jozefina francia császárné, I. Napóleon francia császár első felesége, miután megismerkedett történetükkel, elhatározta, hogy egyesíti a párt. Jelenleg egymás mellett fekszenek a párizsi Père-Lachaise temetőben, sírjuk a szerelmesek zarándokhelyévé vált. A leveleiket pedig az angolul tudók elolvashatják akár online is.
Christine de Pizan volt a középkor első női írnoka
V. Károly udvarában születtek versei és elbeszélései, amik a mai napig fennmaradtak.
Christine de Pizan, a középkor első női írnoka - Könyveiért megőrültek a korabeli hölgyek
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
- házasság
- prostitúció
- tudós
- középkor
- héloïse dargenteuil
- titkos
- kasztrált
- romantikus
- szerelem
- levél
- Terasz