A Balaton-felvidék gyöngyszeme elvarázsol: kalandozz velünk a tihanyi Illatok Házában

Ha Tihany, akkor levendulaillat: nézz be velünk az Illatok Házába!

Ha Tihany, akkor visszhang, apátság, levendula. Talán meglepően hangzik, de nincs két évtizedes történet sem, hogy a levendula mindennél világosabban összekapcsolódott Tihannyal, ez pedig aligha történhetett volna meg a Hollán-Nyárádi család nélkül, akik egy 2008-as kirándulás során meglepődve tapasztalták, hogy a faluban senki nem foglalkozik azzal az örökséggel, ami Bittera Gyula után maradt.

Bittera végzős természetrajz–vegytan szakos tanárként, 1918-ban határozta el, hogy az illóolajoknak szenteli az életét, és hogy Magyarországot világszínvonalú illóolajipari és gyógynövény-feldolgozási hatalommá teszi. Ő volt az, aki 1926-ban bérbe vette az apátságtól a tihanyi Csúcs-hegy déli lejtőjét, hogy levendulát termesszen rajta, amivel néhány év alatt sikerült is betörnie a franciák uralta levendulapiacra. Sikeres vállalatát 1949-ben államosították, az ültetvényeit egy kivételével felszámolták, a története pedig lassan feledésbe merült.

Ha Tihany, akkor levendula

A Zátonyi család ugyan 1986-tól újra termeszteni kezdte a félszigeten a levendulát, ám az út hosszú volt addig, hogy a növény újra Tihany méltó jelképévé váljon. A Hollán-Nyárádi család 2008-ban célozta meg, hogy az 50-es években megszakadt történetet tovább írják, megosztják Tihany színeit, illatait, Bittera hagyományait a világgal. Idővel üzemet, szappanlabort, kiállítást és látványmanufaktúrát nyitottak, később megalkották az Eau de Tihany márkát. Időközben Franciaországban parfümőrként végzett lányuk, Nyárádi Natália pedig elkészítette az Eau de Tihany második niche, azaz kisszériás, különleges parfümjét, a Tihanyi visszhangot. Nézz be velünk ebbe a különleges világba a fenti videóval!

Imádják a kirándulók az apró Balaton-felvidéki falut: 8 település a Balatoni Kéktúra útvonalán

A Balaton-felvidéknek is van saját kéktúrája, az útvonal mentén gyönyörű települések sorakoznak.

Elolvasom

(Kép: Just Creative.)

A bennünk élő nők - Hol az egyensúly a megfelelés és az önazonosság között?

A 21. századi nő minden szerepben helyt áll: dolgozik, édesanya, társ, barát, gondoskodó, és közben próbál önmaga is maradni. Hogyan lehet lavírozni a rohanó mindennapok, a teljesítménykényszer és a saját lelki békénk között? Hogyan találjuk meg az egyensúlyt szerepeink között? Erős Antónia és Pokorny Lia beszélgetnek június 1-jén a MOMkultban arról, mit jelent ma nőnek lenni: hogyan lehet egyszerre helyt állni a munka, a család és a saját vágyak világában, miközben megőrizzük önmagunkat, belső erőnket és harmóniánkat. 

Biztosítsd be a helyed most!

Promóció

Ezt is szeretjük