Rejtélyes robbanásokat hallani a világ több pontján: mi okozhatja őket?
Az összeesküvés-elméletektől kezdve a reális magyarázatokig minden előfordult.
Ebben az évben több mint hatvan helyszínen hallottak az emberek titokzatos robbanásokat szerte a világban. A legutolsó november közepén történt, az amerikai Alabamában.
A jelenség magyarázatai között vannak összeesküvés-elméletekre hasonlítók, de konkrét bizonyítékkal még senki nem szolgált az eredetükre. A rejtélyes hangok egyre sűrűbben hallhatóak egymástól független és távoli helyszíneken.
Meteor vagy földi robbantás?
Az alabamai esetnél az állam minden területén hallani lehetett a hatalmas robajt. Még becenevet is kapott a hangjelenség, Bama Boom lett a neve. Olyan teóriák terjedtek el, hogy a hanghatás létrejöhetett egy szuperszonikus repülőgép miatt, de a légkörben felrobbanó meteorit is járhat ilyen zajjal. Csak ebben az évben 64 alkalommal hallották a zajt az emberek, többek között Michiganben, Lappföldön, az angliai St Ives-ben, a walesi Swansea-ben és Dél-Anglia yorkshire-i régiójában.
Mindenki más magyarázattal áll elő
A birminghami meteorológiai szolgáltató munkatársai hangos robbanásról számoltak be. Nem észleltek tüzet vagy füstöt a radarokon és műholdakon, sem olyan szignált, ami földrengésre utalna. Ők arra gyanakodtak, hogy repülőgép okozta a zajt, vagy az éppen arra haladó Leonid-meteorit elvonulása.
A NASA meteoritfigyelő szekciója azóta kétségbe vonta ezeket a feltételezéseket, és inkább földi eredetű robbantásra gyanakodtak. Az USA Geológiai Felmérő Kormányhivatala viszont azt erősítette meg, hogy a hanghatás nem földrengés következtében jött létre. A legvalószínűbb, hogy a zajt egy szuperszonikus, sugárhajtású katonai repülőgép okozta, bár az Egyesült Államok légiereje ezt nem erősítette meg.
Minden helyszínen próbálták megfejteni
Idahóban hasonlóképpen írták le a hanghatást, bár a konkrét helyszínt és forrást nem tudták beazonosítani. Az ausztrál Cairns-ben katonai gyakorlatokkal és gázpalackrobbanásokkal magyarázták a jelenséget. Ott ugyan egy FA-18 Hornet repülőgép átrepült a város felett előző éjszaka, de nem akkor, amikor a robbanás történt.
A Wales-ben fekvő Abergavenny lakói májusban éltek át hasonló robajokat, és sokkolta őket annak hangereje. Tűzijátékhoz és tankhoz hasonlították, de annál sokkal intenzívebb volt. A finnországi Inariban a hang nagyon éles fényjelenséggel is járt, amit az oroszországi Kola-félszigeten és Észak-Norvégiában is regisztráltak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Csak némelyikre van magyarázat
A legtöbb robbanássorozatra nem született elfogadható magyarázat. Egyedül a május közepén tapasztalt floridai hanghullámok eredetét igazolta a NASA, az ott észlelhető hangrobbanást ugyanis eredetileg titkos katonai küldetések okozták. Később az Egyesült Államok Légiereje azt nyilatkozta, hogy az Air Force X37B és OTV4 űrrepülője visszatért a pályáról, és biztonságosan leszállt a Kennedy Űrközpontban. A többi rejtélyes hang- és fényjelenség okát azonban továbbra is homály fedi.
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- szaturnusz
A tudósokat is meglepte, amit az űrszonda új fotóin láttak: 30 éve tévednek
- levegő
- klímaváltozás