Napból érkező vihar zavarja a földi irányítást: még az időjárásra is hatással lehet

A kutatók sem ismerik pontosan a folyamatot.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A csillagászok megfigyelései szerint a napszél kis ingadozásai óriási viharokat okozhatnak a világűrben, amelyek a Föld műholdjait is fenyegetik. A napszél egyébként a napból kiinduló folyamatos részecskeáramlás, ami annak egész gravitációs területét, vagyis a Naprendszert betölti.

A részecskék plazmaáramából és mágneses térből álló napszél a nap atmoszférájának felső részéből, a koronából lökődik ki, ez az áramlás pedig, kölcsönhatásba lépve az égitestekkel, létrehozza az űridőjárást, ami hatással van minden űrben keringő eszköz működésére.

Vihar az űrben

A kutatások szerint ez az áramlás esetenként óriási örvényszerű geomágneses viharokat okozhat, amely a Föld mágneses terét zavarja, bár átmenetileg, de akár napokon keresztül is, miközben jelentősen befolyásolhatja a műholdas navigációt.

A tudósok a jelenséget a káoszelmélettel is összefüggésbe hozták, amelynek lényege, hogy a kezdeti feltételek apró változásai képesek a véletlenszerű folyamatok visszacsatolásaival megváltoztatni egy rendszer működését, de a pontos mechanizmus egyelőre nem ismert.

Örvények a napszélből

Annyi biztos, hogy a turbulenciát a Kelvin-Helmholtz instabilitásnak nevezett folyamat eredményezi, ami egy gyorsan mozgó és egy stabil gáz- vagy folyadékréteg találkozásánál jön létre, a határ mentén hatalmas örvényt létrehozva. A napszél befolyásolja a hullámok gyorsaságát és nagyságát is.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A NASA Themis űrhajó 7 éves adatait elemezve a kutatók megfigyelték, hogy a gyorsabb napszél esetén az ingadozások amplitúdója is erősebb. A jelenség feltérképezése azért is fontos, mert az így keltett geomágneses vihar zavart okoz az ionoszférában, ezáltal pedig hatással van a rádió- és televízióadásra, a radarokra és a mágneses iránytűkre, de az időjárási jelenségeket is befolyásolhatja.

Ezt is szeretjük