Az űrugrás után még 17 évet élt egy állatkertben: Hamet, a csimpánzt 1,5 évig képezték ki a feladatra

Ham, a csimpánz sikeres űrutazáson vett részt a hatvanas években.

Ham majom az űrben
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Lajka kutyáról már sokat hallhattál: ő volt az a menhelyi négylábú, akit az első földi élőlényként küldtek az űrbe. 1957. november 3-án Bajkonurból egy műholdon juttatták fel. Sorsa már fellövéskor egyértelmű volt, és mint később kiderült, több órányi szenvedésen ment keresztül haláláig, de nevét egy életre beírta az emberiség emlékezetébe.

Ami azt illeti, nemcsak kutyát küldtek az űrbe, hanem teknősöket, egeret, de még csimpánzt is. Utóbbit, becenevén az asztrocsimpánzt Hamnek, azaz Sonkának hívták, és 1961-ben bocsátották fel egy űrugrásra. 1957-ben, Kamerunban született. Ritka állatokra vadászók fogták el, majd elküldték egy miami, ritka madarakat tenyésztő farmra. Az USA légiereje 1959-ben vásárolta meg, amikor negyven csimpánz közül tervezték kiválasztani azt az egyet, akit a nagy utazásra küldtek.

Képeken az űrutazó Ham

Ismerd meg alaposabban is Ham történetét: a csimpánz sikeresen visszatért a Földre, és még 17 éven át élt egy állatkertben.

A negyven csimpánz közül Hamet választották az űrkutatók: Joseph V. Brady, a Holloman Air Force neurológusa a majom kétéves korában kezdett foglalkozni vele.
A majmot nemcsak alapos vizsgálatoknak vetették alá, hanem kiképzésben is részesítették. 1,5 éven át tartott a felkészítés.
Feladatok során megtanították a majomnak, hogyan kell lenyomnia egy kart egy kék színű lámpa felvillanásakor.
Fotó: Bettmann / Getty Images Hungary
Erre meglehetősen embertelen módon képezték ki: ha lenyomta a kart, banánt kapott pozitív visszajelzésként, ám ha nem teljesítette a feladatot, akkor kisebb elektromos sokkot vezettek a talpába.
Fotó: Bettmann / Getty Images Hungary
1961. január 31-én elérkezett a nap, hogy felbocsássák őt. Olyan kapszulába helyezték, melyben a műszerek segítségével tökéletesen monitorozhatták szervezete állapotát.
Bár a speciális utazószerkezet az út egy pontján megsérült, szerencsére a majom biztonsági öltözete megvédte őt attól, hogy bármi baja essen.
Fotó: Bettmann / Getty Images Hungary
Ham kapszulája az Atlanti-óceánba érkezett vissza, a csimpánz pedig életben volt. Ne feledjük, hogy valószínűleg nagyon félhetett az űrugrás alatt.
A nem mindennapi küldetést mindenesetre túlélte, és a Washingtoni Állami Állatkert lakója lett, ahol még 17 évig élt.

45 évig hazudtak róla! Szörnyű körülmények közt halt meg az első élőlény az űrben

Nézegess képeket!

Elolvasom

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük