8 halálos növény, ami Magyarországon is megterem: amnéziát, hallucinációt és szívbénulást is okozhatnak

A növényvilág bájosan gyönyörű, ám sokszor láthatatlan veszélyeket tartogat.

Halálos növények
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ősz beköszöntével sokan igyekeznek a természetben kihasználni a napsütéses órákat. Az erdőkben, kertekben barangolva azonban ritkán jut eszükbe, milyen veszélyeket rejtegethet a kinti kikapcsolódás. 

Számos mérgező növény fog ki még a tapasztalt túrázókon is, ezért jobb szemfülesnek lenni és utánanézni, melyekkel találkozhatunk a hazai kínálatban!

Amnéziát, hallucinációt és szívbénulást is okozhatnak

Ebben a cikkben nyolc olyan Magyarországon is termő növényt mutatunk be, amelyek káros vegyületeket tartalmaznak, és akár halálosak is lehetnek. 

Az angyaltrombita (Brugmansia) szkopolamin- és atropintartalmú növény, így minden része mérgező. Szervezetünkbe kerülve amnéziát, hallucinációt, izgatottságot, szapora pulzust, szájszárazságot, remegést, pupillatágulatot, fényérzékenységet, görcsöket és eszméletvesztést is okozhat.
Az aranyeső (Laburnum) citizint, sparteint, lupalint és lektineket tartalmazó növény, ezért minden része, de különösen a termése mérgező. Kiváltott tünetei lehetnek az égő érzés a szájban, nyelési fájdalom, szédülés, szapora szívverés, hányinger, hasfájás, hányás, remegés és izomrángás.
Fotó: Massimo Ravera / Getty Images Hungary
A boroszlán (Daphne) elterjedt növény a Kárpát-medencében, ám a levele és a termése is különösen mérgező. Gyakran kerti dísznövényként használják, valamint homeopátiás gyógyszert is készítenek belőle a viszketés enyhítésére. Házi készítésben azonban a dafnin nevű méreganyaga miatt hányingert, hasmenést és fejfájást okoz.
Fotó: Photos from Japan Asia and othe / Getty Images Hungary
A gyöngyvirág (Convallaria majalis) gyakori dísze a hazai virágoskerteknek, ám jó tudni, hogy rendkívül mérgező növény. Mérgét a szívglikozidok és szaponinok adják, amelyek rendszertelen és lassú pulzust, hasi fájdalmat és hasmenést eredményeznek.
A fekete hunyor (Helleborus niger) minden része mérgező. A februártól áprilisig virágzó növény glikozidokat tartalmaz, amelyeket a gyógyászatban hánytató és hashajtó hatásukért használnak.
A leanderben (Nerium oleander) található oleandrin nevű glükozidot alkalmazzák a gyógyászatban hányinger és fejfájás ellen. Ám nagyobb dózisban mérgezést okozhat, aminek fejfájás, rosszullét, hasmenés, hányás vagy allergiás bőrreakciók, illetve keringési zavarok és akár szívbénulás is lehet az eredménye.
Fotó: Anatoliy Sadovskiy / Getty Images Hungary
A foltos bürök (Conium maculatum) halálosságát bizonyítja, hogy az ókori görög filozófust, Szókratészt bürükfőzettel ölték meg. A növény minden része mérgező a koniin nevű alkaloidától, amely a bőrön és a nyálkahártyán keresztül is felszívódik, ezért az érintése is kockázatos. A mérgezés tünetei a fáradékonyság, szédülés, hasmenés, verejtékezés, majd a gerincvelő motorikus központjainak károsodása miatt a mellkas bénulása egyre nehezebbé teszi a légzést, és beáll a fulladásos halál.
Fotó: hongquang09 / Getty Images Hungary
A gyűszűvirágot (Digitalis) a gyógyászatban szívelégtelenség kezelésére használják, lenyelve azonban hányást, hasmenést, szívritmuszavart és légzésleállást okozhat. Hatásos és halálos dózisa olyan közel van egymáshoz, hogy nem ajánlott otthon kísérletezgetni vele.

Olvass tovább! 8 gyógynövény szorongás és stressz ellen - Nemcsak hatásosak, de finomak is

A stressz az egészség legnagyobb ellensége: csökkenti az immunrendszer ellenálló képességét, ezáltal sokkal érzékenyebbé válik az emberi szervezet a különböző betegségekkel szemben.

8 gyógynövény szorongás és stressz ellen - Nemcsak hatásosak, de finomak is

Nézegess képeket!

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary) 

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük