Akár egy horrorfilm - Génmódosított rovarokat szabadítottak ránk véletlenül a kutatók
Jót akartak, ehhez képest a kísérlet visszafelé sült el, és nem sikerült megfékezniük a mutánsokat.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Hemzsegnek az online vásárlók, miközben konganak az ürességtől a butikok: a járványhelyzet átírta a vásárlási szokásokat »
- Elképesztően nőies és sokoldalú trend tér vissza: a kordbársony cuccok idén így ütősek »
- A legerősebb vízhajtó smoothie receptek: pár nap alatt segítenek megszüntetni a puffadást »
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
- 122 éves koráig élt a francia asszony: különös képeken mutatjuk hosszú életét
Nem egészen a tervek szerint alakult egy brazíliai kísérlet, melynek keretében tudósok több százezer genetikailag módosított szúnyogot szabadon engedtek, hogy csökkentsék a vírusterjesztő állatok számát.
Az utólagos ellenőrzések azonban nem pont úgy végződtek, ahogy korábban elképzelték: a helyi természetes populációban ugyanis megjelentek a kieresztett mutánsok génjei, pedig ennek egyáltalán nem lett volna szabad megtörténnie.
Félresikerült kísérlet
A kísérletet még 2013-ban indította el a brit székhelyű Oxitec nevű biotechnológiai cég. Munkatársai azért választották helyszínül a kelet-brazíliai Bahia államban található Jacobina kisvárost, mert azt minden irányban több kilométer széles száraz terület határolja, ahol a szúnyogok szaporodása nem lehetséges.

Vagyis a kieresztett szúnyogok maximum a helyi fajokkal keveredhetnek. A most létrejött hibridek azonban láthatóan képesek a szaporodásra, a kutatók pedig nem tudják, hogy ez miként befolyásolja majd a szúnyogok betegségterjesztő képességét.
27 hónap alatt 450 000 szúnyogot elengedtek
A kísérlet célja eredetileg az volt, hogy visszaszorítsák a régióban a szúnyogok által terjesztett betegségeket, például a Zikát, a csikungunya- és dengue-lázat. Mindehhez az Aedes aegypti nevű szúnyogfaj módosított változatát használták, az újonnan született mutánsban pedig a helyi mellett kubai és mexikói gének is megtalálhatók.
Az elképzelések szerint terméketlen utódoknak kellett volna kifejlődniük a bennük lévő génmutáció miatt, mégis tovább szaporodtak. Eleinte drámai mértékben visszaesett a helyi szúnyogpopuláció mérete, de az indulás után másfél évvel elkezdett helyreállni rend, és az egyedszám megközelítette az eredetit.
Szúnyogriasztó növények
A következő tíz növény illata számodra kellemes vagy semleges, de a szúnyogok valamiért ki nem állhatják, ezért messziről kerülik őket. Ezt fordíthatod a javadra a kertben vagy az erkélyen. Ha pedig az ajtó vagy az ablak közelébe teszed őket, éjszaka sem kell majd az idegtépő zümmögésre ébredned.
Képek forrása: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!