Így néztek ki Európa lakói több ezer évvel ezelőtt - A hétköznapi emberek élethű másai
A régi ősök emlékét ma már nagyon élethű mellszobrok őrzik.

Ahogy az emberiséget egyre jobban kezdte érdekelni a távoli múltja, úgy sokkal közelebb került nagyon régi korokhoz is. A használati tárgyaik vagy életmódjuk mellett arra is sokan kíváncsiak, hogyan is nézhettek ki a több ezer évvel ezelőtt élt emberek valójában.
A régészeti leleteknek és a modern technológiának hála már őseink teljesen élethű másaival is találkozhatunk, hiszen a tudósok a lehető legpontosabban próbálták rekonstruálni az arcvonásaikat. A svéd régész és szobrász, Oscar D. Nilsson alkotásait látva olyan, mintha máig köztünk élnének.
Ilyenek voltak az európai emberek
Több ezer év távlatába visszatekinteni nem egyszerű, főleg úgy, hogy szinte alig maradtak fenn leletek az első emberek idejéből. A történészeknek viszont már egy-egy csont- vagy koponyadarab is fontos felfedezés, főleg azért, mert már ebből is nagyjából megállapítható, hogyan is nézett ki a tulajdonosa életében. A koponya beolvasása után a 3D-nyomtató vinil-műanyagból másolatot készít az eredeti leletről. Ezután meghatározzák a nemet, az életkort, a súlyt és az etnikai hovatartozást. Végül kezdődhet a szobrászmunka, aminek eredménye egy hihetetlenül élethű és hiteles portré lesz.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
(Képek forrása: ODNilsson / Facebook)
Olvastad már?
OLVASD EL EZT IS!

- történelem
- művészet