8 élőlény, ami ma is pont olyan, mint évmilliókkal ezelőtt: szkippelték az evolúció jó részét

Évmilliók alatt alig változtak: ezek az állatok élő fosszíliák.

Élő fosszília állatok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor az evolúció szót hallja, a laikus ember gondolataiban egy hosszú és bonyolult folyamat rajzolódik ki, melynek során a Föld élővilága folyamatos változáson megy keresztül, új fajok létesülnek, mások pedig kihalnak. A tudomány emberei a populációk generációról generációra történő változását értik alatta, melyet a populációt alkotó egyedek öröklődő tulajdonságain keresztül értelmeznek.

Akárhogy is fogalmazunk, tény, hogy az evolúció elképzelhetetlenül összetett, és már-már beláthatatlan hosszúságú folyamat a Föld életében. Az élet legegyszerűbb formái mintegy 3,8 milliárd éve, a többsejtű élőlények pedig körülbelül 900 millió éve bukkanhattak fel bolygónkon. 580 millió évesek a legkorábbi ismert fosszíliák, a korai anemónák, korallok és medúzák megkövült emlékei. Az első négylábúak 397 millió évvel ezelőtt fejlődtek ki.

8 állat, amely évmilliókkal ezelőtti állapotát őrzi

Az élővilág érdekes csoportját képezik azok az állatok, amelyek a többihez képest igen korán, akár több százmillió éve megtorpantak az átalakulásban, és míg mások tovább változtak az evolúcióban, ők csaknem teljes mértékben megőrizték akkori állapotukat. Ezeket a fajokat élő fosszíliáknak nevezik.

Köszönhetően a házának, számos csigáspolip- (Nautilus pompilius) fosszília került már elő. Ezek a lények már 500 millió éve is léteztek, és ez idő alatt szinte semmit sem változtak.
Fotó: Stephen Frink / Getty Images Hungary
Az atlanti tőrfarkú rák (Limulus polyphemus), mely nevével ellentétben nem áll igazán közel a rákokhoz, inkább a pókokkal és kullancsokkal rokon, már 450 millió éve gyarapítja a Föld faunáját.
A szibériai vizát (Huso dauricus) ugyancsak élő fosszíliaként emlegetik, hiszen külseje alig-alig módosult az idők során. Családja, az Acipenseridae mintegy 208-245 millió éve jelent meg a Földön.
Fotó: TatianaMironenko / Getty Images Hungary
A krokodilok (Crocodylia) mit sem változtak több tízmillió év alatt. Már a 66 millió éve kihalt dinoszauruszok idején is ilyenek voltak, mintegy 95 millió éve jelentek meg a Földön.
Fotó: AppleZoomZoom / Getty Images Hungary
A goblin vagy koboldcápa (Mitsukurina owstoni) az ősi Scapanorhynchus csaknem azonos külsejű leszármazottja, amely 66 millió éve élt.
Fotó: 3dsam79 / Getty Images Hungary
A tündéri koala (Phascolarctos cinereus), mely az általános tévhittel ellentétben nem mackó, ugyancsak keveset változott földi útja során: bár kevés fosszíliát találtak eddig, azok alapján mintegy 30-40 millió éve élhetnek a Földön.
Fotó: f11photo / Getty Images Hungary
A rövidcsőrű hangyászsün (Tachyglossus aculeatus) azon ritka emlősök egyike, melyek tojással szaporodnak. Az állat 20-50 millió éve nyerte el a maihoz hasonlatos formáját.
Fotó: Shmenny50 / Getty Images Hungary
Listánkat a földikutya (Orycteropus afer) zárja, mely nemcsak külsejében, de kromoszómáiban is őrzi ősi állapotát, dél-afrikai fosszíliák alapján mintegy 5 millió éve.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük