A nagy chips-teszt
Ha szívbetegségre és magas vérnyomásra vágysz, akkor nincs más dolgod, mint chipset enni. Zsír- és sótartalmuk szinte életveszélyes!
Nemrég azt néztük meg, hogy a munkahelyek közelében található büfék, gyorséttermek mit kínálnak az éhes ebédre vágyóknak. Sokan azonban kiugrani sem tudnak a közeli kifőzdébe, csak chipseket, snackeket majszolnak az íróasztaluk fiókjába rejtett zacskókból. Nem csak nekik szánjuk érzékszervi és laboratóriumi tesztünk eredményeit.
Se szeri, se szám
A sós rágcsálnivalók palettája lenyűgöző, színben és formában, ízben és illatban se szeri, se száma a rengeteg fajtának.
Szokás szerint olyan helyeken szereztük be a vizsgálatra szánt portékát, ami országszerte sokak számára elérhető. A minták számát azért határoztuk meg viszonylag alacsony - tíz - számban, mert az érzékszervi bírálaton kívül a laboratóriumba is elküldtük őket, ahol megvizsgálták só- és zsírtartalmukat. Igyekeztünk azonban a szerény mintaszámon belül változatos kínálatot felmutatni, így került a tesztbe egyebek mellett sajtos snack, kukoricachips, hagymás-sülthúsos és hagyományos, sózott burgonyaszirom.
Rágcsálnivalók 1858 óta
Ha azt gondolnád, az újkor találmánya, akkor tévedsz: a chips felfedezése 1858-ban, a New York állambeli Saratoga Springsben történt. Az újítás nem mellékesen a vasútban utazó milliomos, Cornelius Vanderbilt nevéhez fűződik: a nagytekintélyű iparmágnás egy étteremben kétszer is kifogásolta a neki feltálalt burgonya vastagságát. A legenda szerint a séf sértettségében harmadszorra olyan vékony krumplit sütött a macerás vendégnek, amilyet addig soha senki nem evett. A milliomos mindenki meglepetésére jó étvággyal felfalta az extra vékony burgonyaszirmot.
A chipset először a vendéglő specialitásaként kínálták, aztán gyorsan terjedő népszerűségének köszönhetően ipari termeléssé terebélyesedett a készítése.
Ajándékok, nyeremények, matrica
Ami a csomagolást illeti, a legkevesebb, ami elmondható, hogy a gyártók beleadnak apait, anyait: szalagokkal díszített kétrétegű, aromazáró zacskóikon ajándékok, nyeremények tömegét ígérik. Mindenesetre a csomagolóanyagok korszerűek, vagy annak mutatják magukat, például a Chio papírnak tűnő műanyag zacskókban forgalmazza termékeit.
A zacskókat felnyitni gyerekjáték, ami egyáltalán nem utolsó szempont, hiszen a sós rágcsálnivalók javát gyerekeknek szánják. Apropó gyerekek: a chipsek és snackek gyártóinak egy része feltünteti termékén az ajánlott napi beviteli értékeket, csak azt nem írja oda, hogy felnőttekre vonatkoznak. Ráadásul még ha oda is írja, olykor olvashatatlan a zacskókra nyomtatott szöveg. Például sárga alapon fehér, vagy ezüstön zöld betűkkel áll, ami nagyjából egyenlő az olvashatatlansággal. Az sem ritka - nyilván a kereskedelemben dolgozók figyelmetlensége áll mögötte -, hogy ráragasztják az árat a termék nevére.
Az igazi chips burgonyából készül, a szirmokat pálmaolajban 250°C-on sütik, aztán megszórják sóval és fűszerekkel. A Chio szerint 1 kg chipset 3,6 Kg nyers krumpliból lehet nyerni.
A burgonya speciális, kizárólag chipskészítésre termesztett fajta. A burgonyaszirmok általában 25% olajat tartalmaznak.
Ezzel szemben a puffasztott snackek vagy extrudált termékek úgy készülnek, hogy a gabonadarát - búza, kukorica - egy nagyméretű húsdarálószerű készülékben összepréselik, majd a forró, folyékony anyagot a megfelelő formájúra préselik.
Illatosak, ropogósak, etetik magukat
A tíz vizsgált mintából három kapott kiváló minősítést - Chio hagymás-sülthúsos, Chio sós burgonyás, Leys tejfölös-snidlinges -, kettő lett jó - Chio hagyományos sózott burgonyaszirom, Profi sajtízű snack -, a többi közepes eredményt ért el. A minták közül csupán egy akadt - a Traccs parti nevű sült burgonyaszirom -, amire nem igaz, hogy nem lehet abbahagyni, mert olyan olajos, kellemetlen és nehéz, hogy igazán könnyű lemondani róla.
A pazar választék zömére viszont igaz, hogy ropogósak, finomak, etetik magukat, könnyűek, szóval az ember képes nagy mennyiségeket eltüntetni belőlük. Teszi mindezt abban a biztos tudatban, hogy csak egy kis chipset evett. Pedig könnyen megeshet, hogy egyetlen önfeledt chips-evés során egész napi só-szükségletet elfogyasztasz, és sajnos, nincs ez másként a zsírokkal sem...
A brit gyerekek több mint egyharmada nem tudja, miből készül a chips - áll abban a felmérésben, amelyet tavaly egy szívbetegségek megelőzésével foglalkozó brit alapítvány végzett. A chips összetevőire rákérdezve a gyerekek többek között a lisztet, a tojást és az almát sorolták fel. Amikor viszont megtudták, hogy kedvenc ínyencségük alapanyaga közönséges krumpli, nem titkolták csodálkozásukat. A vizsgálat azt is kimutatta, hogy a gyerekek 36%-a nem ismeri fel a burgonyát természetes formájában. Körülbelül ugyanannyian nem tudják azt sem, hogy a sajt tejből készül.
Túl sok zsír, túl sok só
A laboratóriumi eredmények szerint a Traccs parti nevű sült burgonyaszirom 100 grammonként 41,7 g zsírt tartalmaz, miközben már 20 g zsír is soknak minősül 100 gramm termékre vetítve. Sajnos a tesztbe válogatott tízes csapat második öt terméke sem mutat sokkal jobb eredményeket: a 100 grammra vetített zsírtartalom 32,1-34,3 g között mozog.
Ami a minták sótartalmát illeti, már változatosabb a kép. Az érzékszervi bírálat során csupán nyolcadik helyezett Tortilla chips sótartalma a legalacsonyabb, 0,71 g 100 grammra vetítve, míg az eső helyezettben 2,32 gramm van, vagyis több mint háromszoros mennyiség.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A legtöbb só a Poco Loco sajtos-ketchupos ízű kukoricás snackjében volt, 100 grammonként 2,69 grammot mért a laboratórium. Jó sok só volt a Chio hagymás-sült húsos ízű chipsében - 2,32 g -, és a rendkívül sok zsírt tartalmazó Traccs parti sült burgonyaszirma is tetemes mennyiségű - 2,51 g - sóval készült.
A Kosár magazin tesztjébe válogatott sós rágcsálnivalók só- és zsírtartalmát a Wessling Hungary Kft. laboratórium szakértői vizsgálták.
A cég szolgáltatásainak színvonala megfelel az Európai Unió hatósági, szakmai és minőségi feltételeinek. A laboratóriumban a fizikai, kémiai vizsgálatokat tapasztalt szakemberek végzik a rendelkezésükre álló világszínvonalú technikai eszközök segítségével.
Kosár – a fogyasztók magazinja
reklámmentes fogyasztói magazin legújabb száma!
A Kosár magazin májusi számának tartalmából:
- Képtelen pixelháború – kompakt digitális fényképezőgépek tesztje
- Jó képet vágnak hozzánk – digitális képkidolgozás
- Olyan jó, hogy nem lehet abbahagyni – chipsek és snackek tesztje
- Sok kicsi sokra megy – pékáru-körkép
- Ingyen van, mégis 100 forintba kerül – tények és tévedések a sárga csekkek körül
FÜGGETLEN, MEGBÍZHATÓ, HASZNOS és ÉRDEKES
Kiadja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület
www.kosarmagazin.hu
kosar@ofe.hu
Tel: 392-5285
Tel/fax: 392-5287
OLVASD EL EZT IS!
- budapest
- vásárlás
3 szuper méterárubolt a városban
- kultúra
- szórakozás
A 6 legjobb társasjáték
- budapest
- vásárlás