Több százmillióan használják ezt a drogot, mégis alig hallani róla: nagyon veszélyes hatása van

Felhívták a figyelmet nemrég egy olyan drogra, amit egyre többen használnak, pedig nagyon veszélyes.

Bételrágás hatása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az egész világ egyik legelterjedtebb pszichedelikus drogjának neve alig merül fel, pedig már több százmillióan használják, és ráadásul nagyon veszélyes.

Ez a drog nagyon súlyos függőséget tud okozni, egy Délkelet-Ázsiában honos fán terem - a szóban forgó növény a bételpálma, Areca cathechu.

A bétel rágásának hatása

Úgy készül, hogy a bételbors levelét megkenik egy kevés oltott mésszel, és erre egy szelet arékadiót tesznek. Ezután már csak összecsavarják, és megrágják, főleg az az indo-maláj térségben terjedt el ezen élvezeti cikk fogyasztása.

Így néz ki egy bételfüggő.
Így néz ki egy bételfüggő.

Arekolin alkaloid tartalma miatt pszichoaktív tulajdonságú, így ahogy elrágják a magvakat a fogyasztók, eufóriaérzés lesz rajtuk úrrá, éberebbek lesznek, ismert enyhe depressziósérzet-csökkentő hatása is.

Ebbe a tekercsbe szoktak még tenni kardamomot, cukrot, kókuszt, olajos magvakat, gyümölcskivonatokat, szirupokat és még akár dohányt is. Vannak olyan régiók, ahol a magvakat csak úgy önmagukban elrágcsálják.  

A WHO szerint azonban az arékadió nagyon súlyos függőséget tud okozni, és számos egészségügyi problémát generálhat. Ide tartozik a fogak és az íny elszíneződése, a szájfekély, a szájrák és különböző fogínybetegségek kialakulása, de még pszichózis, remegés, hányás is jelentkezhet. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ettől függetlenül elképesztően sokan fogyasztják, felmérések szerint jelenleg 200-600 millió ember használja rendszeresen. A koffein az alkohol és a dohány után ezt a negyedik leggyakrabban használt stimulánsnak tartják az egész világon. 

Éppen ezért bizonyos országokban törvények szabályozzák a bételpálma termesztését, az USA-ban és az Egyesül Királyságban a bétel például illegális, ahogy Magyarországon is.

Olvass tovább: kiszimatolják a drogot, akár a kutyák

Nem mindennapi állatokat képeztek ki arra, hogy segítsék a rendőrök munkáját a drogcsempészek lebuktatásánál.

Kiszimatolják a drogot, akár a kutyák: nem mindennapi állatokat képeztek ki erre

Nem mindennapi állatokat képeztek ki arra, hogy segítsék a rendőrök munkáját a drogcsempészek lebuktatásánál.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük