Érdekes módszerrel kap befejezést a Beethoven halálakor félbemaradt szimfónia
A számítógép a gépi tanulás módszerével sajátította el Beethoven komponálási stílusát, és így próbálja befejezni a félbemaradt művet.
Csak néhány vázlat maradt fenn Ludwig van Beethoven feljegyzései között a tervezett 10. szimfóniájáról, amelynek komponálását meghiúsította a német zeneszerző 1827-ben bekövetkezett halála. Most zenetörténészek és számítógépes szakemberek versenyt futnak az idővel, hogy mesterséges intelligencia segítségével befejezzék a zeneművet Beethoven születésének 250. évfordulójára, amelyet 2020-ban ünnepel a világ.
- Lenyűgöző a haladás, még akkor is, ha a számítógépnek még igen sokat kell tanulnia - idézte Christine Siegertet, a bonni Beethoven-ház archívumának vezetőjét a Techxplore.com. Siegert meggyőződésének adott hangot, hogy Beethoven áldását adná rá, mivel ő is kora újítójának számított. Hangsúlyozta, hogy a zenemű nem fogja veszélyeztetni Beethoven örökségét, nem fognak úgy tekinteni rá, mint életműve részére.
Megtanulta Beethoven stílusát a számítógép
A projektben gépi tanulási technológiát használnak, a számítógépbe betáplálták Beethoven valamennyi művét, és az most próbálja megkomponálni a szimfónia lehetséges folytatását a zeneszerző stílusában.
Barry Cooper brit zeneszerző és zenetörténész, aki maga is megpróbálta befejezni a 10. szimfónia első tételét 1988-ban, kételyeit hangoztatta. - Meghallgattam egy rövid elkészült részletet. Távolról sem hangzott úgy, mint Beethoven szándékának meggyőző rekonstruálása. De van még lehetőség a javulásra a további munka során - mondta a Manchesteri Egyetem professzora.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A megszületett végső nagyzenekari változatot április 28-án fogják bemutatni Bonnban, a zeneszerző szülővárosában, ami az évfordulós ünnepségek középpontjában áll. Már hétfő este, a 249. évfordulón megkezdődtek a programok, december 16-át tartják ugyanis a német zeneszerző születésnapjának.
Beethoven is zongorázott a csodás magyar kastélyban
Budapesttől karnyújtásnyira, a Fejér megyei Martonvásáron található az ismert főúri rezidencia, a Brunszvik-kastély, melynek épülete és angolkertje máig gyönyörű állapotban látogatható. A kastély különlegessége, hogy Beethoven több alkalommal is járt benne, ugyanis a grófi lányok zongoratanára volt.
Csodálni való kastély fél órára Budapesttől: még Beethoven is zongorázott az épületben
A gyönyörű Brunszvik-kastélyban Beethoven is tanította zongorázni a grófcsalád lányait.
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- történelem
- érdekesség