Rontja a levegő minőségét, kárt tesz a tüdőben, mégis sokan csinálják: több helyen már tiltott ez a tevékenység
Ez a dolog a tüdőnek is árt, a környezetnek is rossz, mégis sokan csinálják - tüdőgyógyász beszélt arról, miért kellene felhagyni vele.
Az ősz beköszöntével nemcsak az influenza és a nátha, hanem egy másik szezonális népbetegség, az avarégetés is felüti a fejét, ami sajnos nagyban hozzájárul a rossz levegőminőséghez, és akut, valamint krónikus egészségkárosodást okoz.
A légszennyezés hatásai leginkább légzőszerveinket érintik, ami a krónikus betegséggel küszködők, a gyermekek és idősek esetében fokozottabb kockázatot jelent - mondta el dr. Hidvégi Edit gyermek -és felnőtt-tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa.
Az avarégetés hatása
A következő hetekben nagy mennyiségű lehulló avarra számíthatunk, amitől többféle módon igyekeznek megszabadulni a kerttulajdonosok. Vannak, akik a környezetbarát utat választják, és komposztálják a kerti zöldhulladékot, mások azonban a levél elszállítása vagy, ami még rosszabb, inkább az égetés mellett döntenek.
Jelenleg önkormányzati rendelet szabályozza a kertben keletkezett zöldhulladék égetését: így fordulhat elő, hogy míg bizonyos településeken teljes tiltás van érvényben, másutt - bár szabályozott keretek között (pl. a hét bizonyos napjain) -, de engedélyezik az égetést.
A kerti és zöldhulladék égetése során rengeteg olyan anyag kerül a levegőbe (pl. belélegezhető porrészecskék, szén-monoxid, nitrogén-oxidok, szénhidrogének), ami rendkívül káros az egészségünkre. Ennek - ahogy a Levegő Munkacsoport korábban már felhívta rá a figyelmet - elsősorban a rossz oxigénellátás, az alacsony égéshőmérséklet, az égetett növények magas nedvességtartalma az oka. Ráadásul az avar és gallyak égetésekor a bennük lévő vegyszermaradványok is elégnek, ami tovább fokozza a kibocsátott légszennyező anyagok egészségkárosító hatását. Az avarégetés tehát a lehető legrosszabb alternatíva szervezetünk egészségére nézve, és különösen légzőszerveinket érinti károsan ez a kiirthatatlan hagyomány. A belélegzett szennyezett levegő irritálja a nyálkahártyákat, köhögést, légzési nehezítettséget, nehézlégzést, tüdővizenyőt okozhat; COPD-t, krónikus hörgőgyulladást válthat ki.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
- Kepes András, aki megmutatja milyen eszközökkel érhetjük el, hogy egyszerre legyünk boldogok, sikeresek és tudatosak. 2025.06.05.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A belélegzett kis méretű részecskék a tüdőben felszívódva gyulladásos folyamatokat indítanak el tovább gyengítve immunrendszerünket, és fogékonyabbá téve bennünket a különféle fertőző betegségekre. Magas légszennyezettség esetén romlik a légzésfunkció, növekszik az allergiás megbetegedések száma, az asztmásoknak is gyakrabban kell gyógyszereiket használniuk, és a légzőszervi megbetegedésekből fakadó kórházi beutalások száma is ugrásszerűen megnő.
A szennyezett levegőnek való hosszú kitettség bizonyítottam csökkenti a várható élettartamot (évente 12-13 ezren halnak meg hazánkban a levegőszennyezettség miatt), és súlyosbíthatja a már meglévő szív- és tüdőbetegségeket is.
A gyermekek különösen veszélyeztetettek a levegő szennyezettsége szempontjából, hiszen szervezetük védekező mechanizmusai még fejletlenek, és általában több időt töltenek a szabadban játszva. Mivel légzésük gyorsabb, mint a felnőtteké, ezért testtömegegységenként több levegőt vesznek, mint a felnőttek, ami nagyobb dózisú légszennyező anyag belélegzését eredményezi.
Ez a megoldás
Elsősorban a szemléletformálás. Szokjunk le az avarégetésről, és a lakókörnyezetünkben élők figyelmét is hívjuk fel arra, hogy a komposztálással nem szennyezzük a levegőt, és egészségünk sem károsodik.
A krónikus légúti betegségekben, például krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) és asztmában szenvedők különösen érzékenyek a légszennyező anyagok káros hatásaira. Esetükben tehát mindenképpen javasolt a légszennyezettségi mutatók figyelése, és kedvezőtlen adatok esetén javasolt a zárt térben tartózkodás. Fontos, hogy a betegek ügyeljenek a szakorvos által beállított gyógyszerszedésre, amennyiben pedig a korábban felírt kezelés betartása mellett is panaszaik adódnak, mindenképpen forduljanak orvoshoz! - mondta el dr. Hidvégi Edit gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász.
Olvass tovább: hogyan lehet komposztálni a faleveleket, és mi lesz, ha nem gereblyézed össze őket?
Mindenkinek a kertjében van, de sokan nem tudják, mit kezdjenek ősszel a lehullott levelekkel.
Hogyan lehet komposztálni a faleveleket, és mi lesz, ha nem gereblyézed össze őket? Megyeri Szabolcs kertészt kérdeztük
Mindenkinek a kertjében van, de sokan nem tudják, mit kezdjenek ősszel a lehullott levelekkel.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)