Magas sarkú cipőt és harisnyát hordott, mégis férfiasnak tartották - XIV. Lajos különleges szettekben parádézott
XIV. Lajos igazi divatdiktátor király volt, aki csak a legdrágább, legjobb minőségű darabokat viselte. Kedvelte a harisnyákat, a magas sarkúkat, valamint a fodros, puffos ujjú darabokat.
A francia király, XIV. Lajos a 17. században teljesen megreformálta a divatot, ő maga pedig a legpompásabb, legkülönlegesebb szettekben parádézott. A fodros, puffos ujjú, harisnyás, magas sarkús összeállítások szinte a védjegyévé váltak, és mindenki igyekezett őt másolni, hogy a kegyeibe férkőzzön.
Öltözködési előírásokat hozott létre az udvarban, megszabta, mit viselhetnek az emberek a jelenlétében, Franciaországot pedig a divat központjává tette intézkedéseivel.
XIV. Lajos a divat központjává tette Franciaországot
A Napkirály 1643-ban került a francia trónra, uralma alatt a gazdaság és a kultúra mellett a divat is hatalmas fejlődésnek indult. Ekkoriban még nem Párizs, hanem Madrid volt a fővárosa, a spanyolok öltözködését azonban a feszes, merev stílus jellemezte, és leginkább csak fekete vagy sötét darabokat hordtak.
A francia arisztokraták is sokáig tőlük vették át az aktuális trendeket, illetve Milánóban vásároltak selymeket, mivel saját országuk nem gyártott hasonló minőségű luxustermékeket, és nem is volt meg a megfelelő politikai, kulturális és gazdasági befolyásuk ahhoz, hogy ők diktálják a divatot. XIV. Lajos azonban úgy döntött, ez így nem mehet tovább, és változtatni akart. Igazi gyümölcsöző üzletté tette a luxust, az általa létrehozott, megerősített bútor-, textil-, ruha- és ékszeripar pedig nem csak vezető hatalommá tette országát, hanem rengeteg embernek adott állást. Uralkodása alatt a párizsi bérből élők körülbelül egyharmada a ruha- és textilkereskedelemben kapott munkát.
Biztosította a szigorú minőség ellenőrzést, és megszabta, hogy semmit sem szabad importálni, amit el tudnak készíteni. Egyszer például megparancsolta saját fiának, hogy égesse el a kabátját, mert az idegen szövetből készült. A Versailles-i kastélyt káprázatos barokk pompába öltöztette, és persze ő maga is csak a legelőkelőbb, legdrágább és legdivatosabb darabokat viselte.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Magas sarkú cipőket és harisnyát hordott
XIV. Lajos számára az öltözködés igazi presztízskérdés is volt, mindig a legfényűzőbb anyagokban, ruhákban pompázott. Öltözékeit a színház, a drámaiság iránti szeretete is meghatározta, a mindennapokban is szinte színpadias szetteket viselt. Előszeretettel hordott csipkés, fodros, puffos ujjú, szalagokkal díszített összeállításokat, harisnyákat, ékszereket, és egyenesen rajongott a különleges díszítésekért, valamint a magas sarkú cipőkért, melyekben legtöbb portréján szerepel.
Nagy kedvencei voltak a piros, tömbsarkú lábbelik, de például lánccal díszített, tömbsarkú, hosszú szárú csizmában is látható a róla készült festményen. Bár ezek ma már egyáltalán nem számítanak férfias viseletnek, akkoriban nagyon is azok voltak, és mindenki igyekezett másolni, lenyűgözni a királyt hasonló szettjeivel. Ugyanolyanokat azonban senki nem hordhatott.
Szigorú öltözködési előírásokat szabott
Hamarosan már az az udvari nemesek is királyuk példáját követték, és ruháikkal mutatták meg rangjukat, státuszukat és gazdagságukat. Az uralkodó el is várta tőlük a divatos öltözködést, a jelenlétében például a férfiaknak habit habillét, egy extravagáns, bársonyból vagy selyemből készült kabátot kellett viselniük, a nőknek pedig hímzett, vállukat csupaszon hagyó ruhát, habit de cour-t.
XIV. Lajos udvarában olyan szigorú öltözködési etikettet vezetett be, amire máshol Európában nem volt példa. Volt például egy olyan kabát, a justaucorps à brevet, aminek viselését szabadalmi engedélyhez kötötte, és egyszerre csak ötvenen viselhették. Mivel mindenki méregdrága holmikat vásárolt, hogy kivívják a király elismerését, felhívják magukra a figyelmét, sokan eladósodtak a divat miatt.
XIV. Lajos nemcsak öltözködésével kommunikálta abszolút uralmát, de igazi divatforradalmat indított, divatnagyhatalommá tette Franciaországot, és megteremtette a haute couture alapjait.
A 19. századi London legdivatosabb férfija
Beau Brummell a 19. század egyik legnagyobb divatikonja, legbefolyásosabb férfija volt, ő rakta le a dandy stílus alapköveit is. Minden úriember igyekezett másolni elegáns, egyedi öltözködését, amivel még a leendő királyra is nagy hatást gyakorolt. Extravagáns életmódjának és határtalan költekezési szokásainak azonban meglett a következménye. Harmincas évei után komoly pénzügyi gondokkal küzdött, és a csőd szélére került.
Így nézett ki a 19. századi London legdivatosabb férfija: Beau Brummellt stílusérzéke igazi hírességgé tette akkoriban
A 18. század végén és a 19. század elején mindenki úgy akart kinézni, mint Beau Brummell: a piperkőc férfi igazi stílusikon volt Londonban.
Elolvasom