Hámló arcbőr: mi okozza, és mit lehet tenni ellene? A bőrgyógyász mondta el
A hámló arcbőr mögött számos probléma, betegség állhat. Bőrgyógyász mondta el, melyek ezek, és hogyan lehet megszabadulni tőlük.
A bőrszárazsággal élete során szinte mindenki szembesül valamilyen formában. De sokan nemcsak érdes, pikkelyes bőrrel küzdenek, hanem hámlást is tapasztalnak, mely akár viszketéssel is társulhat.
Dr. Tóth Orsolyát, a Belvárosi Orvosi Centrum bőr- és nemigyógyász, kozmetológus szakorvosát kérdeztük ennek kiváltó okairól és a lehetséges megoldásokról.
A hámló bőr leggyakoribb oka: seborrheás bőrgyulladás
- A hámló arcbőrnek a szimpla bőrszárazságon és leégésen kívül egyéb okai is lehetnek, de a leggyakoribb és legvalószínűbb, hogy seborrheás bőrgyulladással állunk szemben. Ez pedig tulajdonképpen a bőr fokozott faggyútermelésére adott gyulladásos reakció, ami nagyjából minden második felnőttnél jelentkezik - mondta a szakértő.
- Leggyakrabban a szemöldökök között, az orrszárnyak mellett, a fülek előtt és mögött mutatkozik meg vörös, hámló foltokban, de sokszor jelentkeznek a tünetei a fejbőrön is, rengetegszer ez az oka a korpának is. Ezen kívül érintett lehet még a mellkas, valamint a hát felső része, mivel ezek szintén fokozott faggyútermelő régiók. Maga a betegség sajnos nem gyógyítható véglegesen, a tünetei el-elmúlnak és visszatérnek, de egy folyamatos és célzott kezeléssel, valamint gondos szakemberi segítséggel féken tartható, és a tünetmentes időszakok is elnyújthatók. Bizonyos tényezők azonban ronthatnak a problémán, ezek közé tartozik többek közt a fáradtság, a stressz, az alkohol vagy a hűvösebb időjárás, ám például az óvatos, rövid ideig tartó, fényvédő használatával való napoztatás kifejezetten jótékony hatású lehet, átmenetileg megszüntetheti a bőrpírt.
A seborrhea kezelése
- Kezelésének a legalapvetőbb módja az érintett bőrterületek alapos tisztán tartása, hiszen a felesleges faggyú elősegíti a gyulladást. Ebben a szelén-szulfid- vagy cink-pirition-tartalmú krémek, korpásodás elleni samponok hatékonyak, ezek vény nélkül beszerezhetőek a gyógyszertárakban.
Amennyiben a felsorolt otthoni praktikák már nem segítenek, mindenképpen érdemes bőrgyógyászt felkeresni, ugyanis a Malassezia nevű élesztőgomba túlszaporodása is ronthatja a tüneteket, mivel a faggyúban fokozott régiók kiváló táptalajt jelentenek számára. A gomba celluxcsíkkal vett bőrkaparékból, mikroszkópos vizsgálat során kimutatható. Belső és külső kezelésének lehetőségei széleskörűek.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Azonban, ha a seborrheás dermatitisz tünetei nem múlnak, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. A szakember a kivizsgálás után ki tudja majd választani a beteg számára a legmegfelelőbb vényköteles készítményeket - tanácsolta a szakértő.
Egyéb okok a háttérben
- Az arcbőr hámlásának mindezek mellett egyéb okai is lehetnek, mint például az atópiás dermatitis. Előbbi egy immunológiai gyulladás által kiváltott bőrbetegség, mely során a hajas fejbőr érintettsége esetén a homlok-hajas fejbőr határra is "lekúszik", és ezüstösen felrakódott, gyulladt, vörös foltok formájában jelentkezik. Gyakran a fejtetőn kívül egyéb típusos lokalizációban jelentkezik. Az atópiás dermatitis pedig egy veleszületett hajlamon alapuló bőrgyulladás, az arci tüneteken kívül még gyakran érinti a hajlatokat, itt a hámlás kevésbé erőteljes - tette hozzá a szakértő.
Ezenkívül állhatnak még a háttérben allergiák - akár bizonyos ételekre, összetevőkre, kozmetikai termékekre való érzékenység -, illetve ekcéma is, ami nemcsak hámlással, de bőrvörösséggel és viszketéssel, esetleg apróbb hólyagok kialakulásával is járhat. Szintén előfordul, hogy bőrgomba okozza a kellemetlen problémát, azonban ez ritkán jelenik meg az arcon, inkább a testhajlatokban fordul elő viszketéssel, pirossággal társulva.
Mindezek mellett vitaminhiányt, inzulinrezisztenciát, máj- vagy pajzsmirigy-rendellenességet is jelezhetnek a hasonló tünetek, ám ezek esetén általában enyhébben jelentkeznek. Az viszont minden esetben biztos, hogy, ha krémek hatására nem enyhül rövid időn belül a probléma, mindenképpen bőrgyógyászhoz kell vele fordulni, hogy megállapíthassa a kiváltó okokat, és előírja a megfelelő, hatásos kezelést.
A Crohn-betegség bőrtünetei
A Crohn-betegség egy gyulladásos bélbetegség, mely leginkább a vékonybél utolsó szakaszát vagy a vastagbelet érinti. Ennek ellenére azonban nem csak a gyomorban okoz problémákat, hanem például a bőrön is. A szárazságon kívül egyéb tünetek is jelzik.
Nem biztos, hogy szimplán száraz a bőröd: a Crohn-betegség gyakori tünetei a testen
Nézegess képeket!
Elolvasom- hámló bőr
- száraz bőr
- bőrgyógyász
- seborrhea
- bőrgomba
- arc
- arcbőr
- bőrszárazság
- pikkelysömör
- Szépség és divat
OLVASD EL EZT IS!
- genetika
- tünetek és betegségek
Miért veszélyes a halpikkelyes, extrém száraz bőr? A betegség hátterét sokan nem ismerik
- betegség
- kéz