Mi okozhat fokozott hajhullást a nőknél? 5 probléma, ami a haj ritkulásával jár

A fokozott hajhullás betegségekre is felhívhatja a figyelmet, nem szabad félvállról venni.

Hajhullás okai nőknél
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A haj állapota amellett, hogy erőteljesen befolyásolja a megjelenést, ezáltal pedig az önbizalmat is, az egészségügyi állapotra nézve is árulkodó lehet. 

Az élete során a legtöbb nő átél olyan időszakokat, amikor fokozott hajhullással kell szembenéznie. Az ijesztőnek tűnő jelenség hátterében a természetes hormonális változásokon, így a várandósságon vagy a menopauzán túl a stressz, illetve egyes betegségek is szerepet játszhatnak.  

A női hajhullás gyakori okai

A hajhullásnak, más néven az alopéciának több fajtáját különböztetik meg aszerint, hogy átmeneti vagy végleges, illetve hogy hol, milyen mintázatban jelentkezik. A leggyakoribb a fokozatos ritkulás a fejtetőn. Az érintettek arra lesznek figyelmesek, hogy egy-egy hajmosás után látványosan sok a haj a lefolyóban, a fésülködések során pedig a fésűben.

Míg a férfiak általában a hajvonal visszahúzódását, addig a nők a választék szélesedését, esetleg oldalt a hajszálak ritkulását tapasztalhatják meg. Bár a hajhullás férfiak esetében gyakoribb, örökletes okokból kifolyólag, betegségek, hormonális változások következtében a nők körében is előfordulhat. Napi körülbelül 100 hajszál elvesztése teljesen normális, ám ha ezek helyére nem nő újabb, és ritkulni kezd a hajkorona, az már felderítésre váró betegséget is jelezhet. Az alopéciának számos oka lehet, többek között a következőkre érdemes gyanakodni.

Rejtett gyulladás a szervezetben, gócbetegség: a szervezetben rejtetten kialakulhatnak krónikussá váló gyulladásos gócok, gyakran a fogak és a mandulák, illetve a belső nemi szervek környékén. Potenciális veszélyforrásnak tekintendők ilyen szempontból például a már gyökérkezelt fogak. A gócok rendkívül változatos tüneteket okozhatnak, és ezek sokszor nem specifikusak, például fáradtság, alvászavar, ízületi fájdalmak és hajhullás kísérhetik. A felderítésük sem mindig könnyű. A sikeres kezelés után a panaszok megszűnnek. 

Tápanyaghiány: a vitaminok és az ásványi anyagok hiánya is a hajszálak elvékonyodásához, fokozottabb hullásához vezethet. Gyakori hiánybetegség a vashiány, ami vashiányos vérszegénységben csúcsosodhat ki. A fáradtság, a légszomj, a sápadt arcbőr, a karikás szemek és a fejfájás mellett jellegzetes tünet a hajhullás is. A B-vitamin- és a cinkhiány szintén előidézhet hajhullást.

Pajzsmirigyproblémák: a pajzsmirigy túl- és alulműködése is okozhat hajhullást. Az előbbi esetben a szerv túl kevés, az utóbbiban túl sok hormont termel. Az alulműködés jellemzően súlygyarapodással, fáradtsággal, alacsony pulzussal, hideg végtagokkal jár, a túlműködés súlyvesztéssel, szapora szívveréssel, megemelkedett vérnyomással, meleg, nedves bőrrel. Mindkettőnél előfordulhat alvás- és koncentrációzavar, valamint ingerlékenység is.

Policisztás ovárium szindróma: a policisztás ovárium szindróma világszerte egyre több nőt érint, a meddőség vezető okai között szerepel. A nevével ellentétben korántsem csak a petefészkekben lévő cisztákról szól, sőt nem is feltétlenül szükséges, hogy ez a tünet meglegyen. A rendszertelen menstruáció, a fokozott szőrnövekedés, a bőrproblémák, súlygyarapodás és a fáradékonyság, alvászavarok is jellemzőek. A PCOS általában a férfi nemi hormonok dominanciájával jár, ez is okozhatja például a hajhullást és a férfias szőrnövekedést, azaz a hirzutizmust. 

Inzulinrezisztencia: a cukorbetegség előszobájának tartott inzulinrezisztencia szintén nagyon gyakori betegség, ráadásul sokszor kéz a kézben jár a policisztás ovárium szindrómával. Az inzulinrezisztenciások éhomi vércukorszintje eleinte általában még normális, nők esetében egyebek mellett a fogantatás nehézsége, a fokozott szőrösödés, az alvászavarok, a hangulatingadozások, a rendszertelen menstruáció, az aknés bőr, valamint a látszólag indokolatlan súlygyarapodás, illetve a fogyás nehezítettsége hívhatják fel a figyelmet a problémára, ami kezelés nélkül idővel 2-es típusú diabétesszé alakulhat. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A stressz és a copf is okozhatja

A fentiek mellett gyakori a hajhullás a várandósság alatt és után, illetve a változókorban. A stressz szerepét sem szabad lebecsülni, az állandó idegeskedés testszerte változatos tünetekben nyilvánulhat meg. Az is előfordulhat, hogy a túl szoros copf vezet a hajszálak elvesztéséhez. A jelenséget érdemes kivizsgáltatni szakemberrel, főleg, ha más panaszok is kapcsolódnak hozzá.

A policisztás ovárium szindróma bőrtünetei

A bőrön is megmutatkoznak a jelei, a baj viszont az, hogy ezek általában olyan jelentéktelennek tűnő, kellemetlen problémák, melyekről a legtöbben egyáltalán nem gondolják, hogy a PCOS állhat a hátterükben. 

Ez nem olyan pattanás: a policisztás ovárium bőrtünetei, amire érdemes odafigyelni

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük