Apró, pattanásnak tűnő duzzanatok a bőrön - A faggyúmirigy-hyperplasiát tilos nyomkodni

A pici, fénylő dudorok sokakat megtéveszthetnek. Bár pattanásra hasonlítanak, nem szabad kinyomni őket.

Faggyúmirigy-hyperplasia
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Számos olyan bőrelváltozás van, amely hasonlóan mutatkozik meg az arcon, illetve a test felületén, mint egy pattanás - ezért is fontos minden apró pöttyöt alaposabban megnézni.

Gyakran előfordul ugyanis, hogy a puklik nyomkodása kellemetlen következményekkel járhat. Így van ez a faggyúmirigy-hyperplasia esetén is.

Mi is pontosan a faggyúmirigy-hyperplasia?

A sebaceous, azaz faggyúmirigy-hyperplasia apró, fénylő, sárgás dudorok formájában jelentkezik a bőrön, leginkább a homlok és az orcák területén, de ritkán a test más tájain is felbukkanhat. Általában nem egy, hanem egyszerre több 2-4 milliméter nagyságú csomó tűnik fel egy helyen. 

sebaceous-hyperplasia

Kiváltó okai még nem teljesen tisztázottak, de a szakértők szerint kialakulásában szerepet játszhatnak a gének, illetve az igen fehér bőrű vagy túlzott napsugárzásnak kitett embereknél még gyakrabban jelentkezik. Emellett hormonproblémák, illetve bizonyos gyógyszerek is eredményezhetik a problémát.

Az elváltozás a faggyúmirigyek túlműködése miatt jön létre. A faggyú alapvetően segíti a bőr védelmét a külső hatásoktól, viszont ha a normálisnál nagyobb mennyiség termelődik belőle, akkor eltömíti a mirigyeket, amelyek emiatt nem tudnak megtisztulni. A felgyülemlett faggyú kitüremkedik a bőr alól, sárgás dudorokat létrehozva. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezért tilos nyomkodni

A faggyúmirigy-hyperplasia alapvetően fájdalommentes, ártalmatlan, és a legtöbbször csupán esztétikai problémát okoz, azonban a nyomkodás súlyosbíthatja a helyzetet. Ennek hatására kipirosodhatnak, begyulladhatnak a csomók, a hámrétegek felsértésével pedig a baktériumok és a szennyeződések is bejuthatnak a bőr alá, sőt akár a véráramba is. Kezelését a legjobb szakértőre bízni, aki gyorsan felismeri az elváltozást, és lézerrel, égetéssel vagy fagyasztással el is tudja tüntetni.

sebaceous-hyperplasia2

A házi módszerek közül hármat érdemes bevetni, ezek bizonyulnak ugyanis csak hatásosnak. A meleg borogatás segít feloldani a lerakódott faggyút, de a szalicilsav-tartalmú arcradírok is beválhatnak: úgy tisztítják, zsírtalanítják a bőrt, hogy nem okoznak benne kárt. Heti két alkalomnál többször viszont nem javasolt használni őket. A retinolos kencék, olajok szintén hatékonyak lehetnek: enyhíthetik és megelőzhetik a faggyúmirigyek eltömődését, ám a legbiztosabb megoldásokat a bőrgyógyász és a kozmetikus nyújtja.

A hormonproblémák bőrtünetei

Nemcsak a haj és a köröm, de a bőr is egyértelmű jelekkel üzen hormonzavar esetén. Ezeket az elváltozásokat, kellemetlenségeket nem szabad félvállról venni, mert a kezeletlenül hagyott hormonrendszeri problémák további súlyos betegségeket, tüneteket okozhatnak. Hogy pontosan mi utal a férfi nemi hormonok túltengésére, ösztrogéndominanciára vagy a mellékvese, esetleg a növekedési hormonok problémáira? A következő képeken megnézheted.

Így mutatja meg a bőr a hormonzavart - Alig van, aki felismeri a jeleket

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük