18

Csak felnőtteknek!

Az általad letölteni kívánt tartalom a hatályos jogszabályok szerint a kiskorúakra káros hatással lehet. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz ne férjen hozzá kiskorú, használj szűrőprogramot!

Több mint tízezer műtétet hajtott végre a háborús veteránok szétzúzott arcán - Ő volt az első plasztikai sebész

1917 és 1925 között dr. Harold Gillies több mint 11 ezer műtétet hajtott végre ötezer I. világháborúban megsérült veteránon.

Az első plasztikai sebész

Ma már magától értetődő, hogy ha egy nő (vagy férfi) elégedetlen egy bizonyos testrészével, és nem sajnálja rá a pénzét, könnyűszerrel átszabathatja azt. 

A plasztikai sebészet célja azonban eredetileg egy kicsit más volt. A huszadik század első felében egymást érték a véres háborúk, amely sajnos rengeteg szétroncsolt arcot eredményezett. 

Ez várt a katonákra a háború után

Az első világháború több millió katona halálát és sebesülését okozta. A fejlett harctéri technológiák nem csak az épületeken és a városképeken, de az emberi testeken is nyomot hagytak. A háborúból körülbelül 280 ezer katona tért haza brutális arcsérülésekkel. A brit katonákat a "legmagányosabb Tommyként" is emlegették, hiszen sokuk arca tényleg felismerhetetlenségig roncsolódott. Sokan féltek is tőlük.

GettyImages-159146862
Fotó: Albert Harlingue / Getty Images Hungary

Lindsey Fitzharris orvostörténész szerint a háborús veteránok rendkívül szélsőséges reakcióknak voltak kitéve a csatatéren elszenvedett sérüléseikért.

- Ez egy olyan időszak volt, amikor egy végtag elvesztése hőssé, de az arc elvesztése szörnyeteggé tett - mondta az NPR-nek adott interjújában. Ezek a katonák gyakran depresszió és melankólia áldozatai lettek, ami egyes esetekben öngyilkossághoz is vezetett. Ekkor lépett a képbe Harold Gillies, új zélandi fül-orr-gégész és sebész, aki elhatározta, hogy segít az arcsérült betegeken, és ezzel úttörő szerepet játszott a modern plasztikai sebészet fejlődésében.

Ő volt az első plasztikai sebész

Harold Delf Gillies 1882. június 17-én született az új-zélandi Dunedinben, de végül Angliába költözött, ahol sebésznek tanult. Bár orvos lévén tudományos elmével rendelkezett, sokakat lenyűgözött festői tehetsége is. Esztétikai érzéke később emberek ezreinek életét változtatta meg. Az orvostudománynak ez az új ága nem a megoldást nyújtó gyógyítást, hanem a javítást és a szépítést helyezte középpontba.

Nem sokkal azután, hogy elkezdődött a háború, Gillies önként jelentkezett a Királyi Hadsereg Egészségügyi Hadtestéhez. Kezdetben Franciaországban dolgozott, ahol első sorból nézhette végig a szörnyű sebesüléseket. Később Angliába helyezték át, ahol kérvényezte a brit hadügyminisztériumtól, hogy építsenek egy olyan kórházat, amely a sebesült veteránok arcának helyreállításával foglalkozik.

GettyImages-90763565
Fotó: Science Society Picture Librar / Getty Images Hungary

1917-ben engedélyt kapott a Queen's Hospital megnyitására, amely a világon az első olyan intézmény volt, ahol kizárólag arcplasztikákat végeztek. Gillies fáradhatatlanul dolgozott a csontok újjáépítésére szolgáló új módszerek, valamint a bőrátültetési technikák kifejlesztésén. Az orvos a kórháza egyes részlegeiben még a tükröket is betiltotta, hogy az újonnan sebesült katonák ne boruljanak ki, amikor meglátják sérüléseiket.

A sebész hamar rájött, hogy további szakemberekre van szükség. Maszkkészítőket foglalkoztatott, akik egyedi maszkokat készítettek a betegek számára. A fogsebészek újraépítették az állkapcsokat és a szájakat, a röntgentechnikusok pedig olyan képeket készítettek, amelyek világossá tették a sérülések mértékét. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Gillies nem használt mesterséges implantátumokat, ehelyett a bőrrel történő pótlásban hitt. Bizonyos testrészek, például a combok jó alapanyagot szolgáltattak az operációkhoz.

GettyImages-159146864
Fotó: Boyer / Getty Images Hungary

Harold két fő célt tartott szem előtt: helyre akarta állítani az arc funkcióját, hogy a katonák újra tudjanak enni és beszélni. Ezenkívül az esztétikát is előtérbe helyezte, hogy a páciensek visszaintegrálódhassanak a társadalomba anélkül, hogy megbélyegeznék őket. Bár az első világháború 1918-ban véget ért, a plasztikai sebészet iránti igény azonban továbbra is megmaradt. Végül Gillies 1917 és 1925 között több mint 11 ezer műtétet végzett több mint ötezer férfin. 

Ezután évekig magánpraxist folytatott. Amikor kitört a második világháború, ismét akcióba lendült, hogy segítsen a brit katonákon. Praxisát a békeidőben sem adta fel: az 1940-es évek végén és az 1950-es évek elején ő volt az első, aki elvégezte az első nemváltoztató műtéteket a transznemű embereken.

8 sztár, akinek eltorzult az arca a sok plasztikától - Olvass tovább!

Ezek a sztárok teljesen a plasztika megszállottjai lettek: előtte-utána képeken mutatjuk, mennyire megváltoztak a műtétek után.

8 sztár, akinek teljesen eltorzult az arca a sok plasztikától - Nem bírtak leállni a szépészeti beavatkozásokkal

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük