A tökéletes szépséget hajszoló modern világban szinte lehetetlen megfelelni az elvárásoknak, mégis sokan úgy érzik, hogy mindent meg kell tenniük érte. Ez azonban nem csak a nyugati kultúrában van így.
Ahogy a kulturális különbségek, úgy a szépségideálok is mások a világ különböző pontjain. Főként az elzárt, hagyományokat tisztelő törzsek és népcsoportok esetében lehet európai szemmel egészen extrém szépségrituálékról hallani.
Fájdalom egy életen át a szépség érdekében
Bár a legtöbb bizarr szépségrituálé nem csak fájdalmas, hanem egész életre nyomot hagy, az itt élő nők mégis inkább vállalják a test deformálását. Ennek több különböző oka lehet, de a legfontosabb talán a hagyományőrzés és a tehetősebb családokba házasodás lehetősége. Sok közösségben ugyanis gyakran kinézik azokat, akik nem vetik magukat alá a fájdalmas procedúráknak. A jobb élet és a társadalmi megbecsülés reményében inkább olyanok is bevállalják, akik a szívük mélyén tudják: örökre megváltozik a kinézetük a beavatkozások után.

Főként Etiópiában, a mursi és surma törzseknél él az a több évszázados hagyomány, hogy a fiatal lányoknak kör alakú agyagdarabot helyeznek a szájába, majd ennek fokozatos növelésével tágítják az ajkakat. A szépség és a nőiesség szimbólumának tartják, de enni és inni alig tudnak tőle.
Fotó: Frieda Ryckaert / Getty Images Hungary

Mivel Iránban a hidzsábból csak a nők arca látszik, ezért számukra a legfontosabb ennek a szépsége. Már-már státuszszimbólumnak számít az orrplasztika és az utána hordott kötés - előfordul, hogy még olyan nők is hordják, akiket nem műtöttek.
Fotó: Getty Images Hungary

A szép,
jól ápolt fogsor a megjelenés egyik fontos része, de Balin ezt máshogy gondolják. Ott ünnepélyes keretek között reszelik élesre 17 éves korban a fogakat, ami nemcsak szépségrituálé, hanem vallási is.
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary

Az afrikai himba törzs tagjai otjizét, vagyis egy iszapos, gyantás, vajas keveréket kennek a bőrükre és hajukra. Ez a praktikus okok mellett szépségápolási készítmény is, ami hihetetlen vonzerőt ad viselőjének a törzsben.
Fotó: Getty Images Hungary

Az eredetileg mianmari, ma már Thaiföldön élő padaung törzs tagjai extrém hosszúra nyújtatják a nyakukat, már kislányként is viselik a nyakpereceket. Ma már nem kötelező hordaniuk, mégis hódolnak a tradícióknak a turisták miatt, sokuknak ez a megélhetése. A tévhitekkel ellentétben, ha leveszik a fémköröket, nem törik el a nyak.
Fotó: Getty Images Hungary

Afrikában él a karamojong törzs, ahol az arc- azon belül is a hegtetoválás számít vonzónak. Nagyon fájdalmas és veszélyes beavatkozás, a nők viszont vállalják, hiszen így sokkal kívánatosabbnak tűnnek a férfiak szemében.
Fotó: Getty Images Hungary

Az Indiai-óceán egyik kis szigete, Mauritius különös hagyományáról is híres, itt ugyanis a világ trendjeivel szemben nem a vékony, hanem a minél elhízottabb testalkat jelenti a szépséget. A lányokat ezért gyakran kényszeresen etetik és hizlalják, hogy a lehető legideálisabb férjet elcsábíthassák.
Fotó: Getty Images Hungary

A polinéz őslakosok, a maorik számára évtizedes hagyomány az arc kitetoválása, ami nemcsak a szépséget, hanem társadalmi státuszt is szimbolizál. Míg a férfiaknál gyakran a fél arcot is beterítik a minták, addig a nőknél engedélyezett a szolidabb felvarrás.
Fotó: MollyNZ / Getty Images Hungary
(Képek forrása: Getty Images Hungary)