A 3 legártalmasabb vegyszer a kozmetikumokban
Bár a szépséget hivatottak megőrizni, sok kozmetikum káros anyagokkal van tele, ami nem kedves az egészségnek.
Az emberi szervezetben különféle mérgező vegyszerek halmozódhatnak fel. Ha ez szóba kerül, akkor elsősorban a táplálkozásra vagy a rossz levegőre gondolunk. Pedig más forrásból is a testbe kerülhetnek a káros anyagok.
A legtöbben nem figyelnek oda a kozmetikai termékek vásárlására, azok összetételére, mert erről keveset hallani.
Pedig attól, hogy ezeket csak a bőrre kenjük, még lehetnek ártalmasak, hiszen felszívódva bekerülnek a véráramba, és ennek segítségével a test minden részébe eljuthatnak.
Formaldehid a körömlakkban
Elvárható lenne, hogy kereskedelmi forgalomba csak olyan termékek kerüljenek, amelyek nem károsak az egészségre.
Az Európai Unióban 2007 óta tilos a formaldehid használata a tartósítószerekben. Korábban még az élelmiszerekben is megtalálható volt E240 fedőnév alatt.
De a körömlakkok és azok oldószerei is tartalmaznak formaldehidet, ami felszívódik a szervezetbe. A szempillafestékek, spirálok is tartalmazták a nikkellel, krómmal együtt. Ezek allergia- és rákkeltő anyagok.
Ólom a rúzsban
Amerikában elindult egy kampány a biztonságos kozmetikumokért.
Független laboratóriumokkal vizsgáltattak meg különféle termékeket. A rúzsokban, samponokban, szempillafestékekben is találtak ólmot. A 33 vizsgált rúzs, közöttük a nálunk is forgalmazott termékek több mint fele tartalmazott ólmot kimutatható mennyiségben. Ami szomorú, hogy az összetevők között nem sorolták fel az ólmot, pedig volt olyan termék is, amelyben az ólomtartalom jelentős mennyiséget ért el.
Az ólom idegrendszert károsító anyag, amely összefüggésben áll számos egészségügyi problémával.
- Tanulási, magatartási zavar.
- Alacsonyabb IQ-szint.
- Rosszabb iskolai teljesítmény.
- Fokozott agresszivitás.
- Hormonváltozás.
- Terméketlenség.
A szervezetbe kerülő vegyszerek különösen veszélyeztetik a már megfogant, de még meg nem született babákat. A vizsgálat azt is megállapította, hogy az ár nagysága nem jelent biztonságot. Éppen ellenkezőleg. Drága, márkás termékekben találtak ólmot, míg olcsóbb termékben nem. A vásárlást megnehezíti, hogy a vizsgálat eredménye alapján ugyanazon kozmetikai cég egyik terméke nem tartalmazott észlelhető mennyiségű ólmot, míg egy másik igen.
Rákkeltő anyagok
Az Európai Unióban 2003-ban tiltották be az olyan vegyi anyagok használatát a kozmetikai termékekben, amelyek összefüggésben állnak a rák kialakulásával, a mutációval és a születési rendellenességekkel. Ez a rendelet 2004-ben vált törvényerejűvé. Az EU arra akarja kötelezni a gyártókat, hogy előzetesen vizsgálják meg, hogyan hatnak termékeik az egészségre, nem pedig utólag. Ez annál is indokoltabb, mivel a kozmetikai ipar több mint ötezer vegyszert használ termékeiben. Becslések szerint egy nap egy ember akár 25 különféle kozmetikumot is használhat, összesen kétszáz különféle vegyi anyaggal! A samponok, körömlakkok, borotválkozás utáni szerek, arckrémek még mindig tartalmaznak veszélyes vegyi anyagokat.
A természetes megoldás
A fogyasztók azonban egyre tudatosabbá válnak. A wellness, a fitnesz, a holisztikus egészségfelfogás hatott a kozmetikai iparra is. A természetes anyagok, növények, gyümölcsök, a méhviasz, a gyógyvizek nem mérgezőek, és kevesebb mellékhatással rendelkeznek, mint a laboratóriumokban előállított szerek. Sajnos még bármely cég állíthatja magáról, hogy natúrkozmetikumokat gyárt, nincs megfelelő ellenőrzés. Ugyanakkor biokozmetikum címkét csak bevizsgált, rendszeresen ellenőrzött termék kaphat.
Csak olyan termék kaphatja meg a kontrollált natúr kozmetikum elnevezést, melynek elkészítésénél természetes alapanyagokat használtak, nincs benne szintetikus színező, allergiakeltő illatanyag, emulgálószer, szilikon, paraffin és kőolajszármazék, valamint nem tesztelték állatokon. Tilos alkalmazni géntechnológiával megváltoztatott összetevőt, illetve radioaktív besugárzással fertőtlenített terméket. Követelmény, hogy visszaváltható vagy újrahasznosítható csomagolóanyagot használjanak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mit tehetsz?
- Használj biokozmetikumokat. Ha egy termék valóban ellenőrzött, akkor vagy a német Öko tanúsítvány, vagy a Biokontroll Hungária Kht. logóját megtalálod a terméken.
- Mindig olvasd el az összetevők listáját.
- Ne higgy feltétel nélkül olyan feliratoknak, mint dermatológiailag tesztelt, illetve természetes vagy organikus. Ezek lehetnek részösszetevők, de nem jelenti azt, hogy a termékben nincs semmi káros.
- Különösen veszélyesek a szervezetre a konzerválószerek, illatanyagok, fényvédőanyagok, emulgálószerek, ezeket lehetőleg kerüld.
- A minél egyszerűbb, annál jobb elvet azért is jó követni, mert nem minden felsorolt összetevőről tudhatod, hogyan hat az egészségre.
Edzésterveket, étrendeket és minden mást megtalálsz, aminek segítségével tökéletesebbé formálhatod testedet.
OLVASD EL EZT IS!
- smink
- személyiség
Mutasd a rúzsod, megmondjuk, ki vagy!
- smink
- rúzs
Így formáld tökéletesre a szád!
- smink
- személyiség