A hajhullás 3 fajtája és a mögöttük álló okok

A hajhullás mindig ijesztő, és nem is baj, ha nem hagyod annyiban, hanem utánajársz, hogy mi okozhatja. A háttérben betegség is állhat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A hajhullás mindig pánikot vált ki, de a legtöbbször évszakváltás áll a háttérben, illetve az, hogy egyszerre sok hajszál kerül úgynevezett telogén fázisba. Ha azonban huzamosabb ideig tapasztalod a hajhullást, érdemes utánajárni, hogy mi okozhatja.

Jó kiindulópont lehet, ha megfigyeled a jelenséget, ugyanis sok mindent elárul, hogy milyen mértékben és formában hullik a haj.

A napi 50-100 szál elvesztése teljesen normális, sőt, szükséges, hiszen hely kell a frissen növő szálaknak. Első körben, bár macerás, érdemes megszámolni a hajszálakat, és ha huzamosabb ideig, két hétig, eléri a számuk a 200-at, akkor felkeresni egy bőrgyógyászt, illetve általános kivizsgálást kérni. Számos betegség, tápanyaghiány és egyéb zavar állhat a háttérben.

Hajritkulás

A hajhullás hátterében gyakran hormonális okok húzódnak meg, melyek a nőknél ritkábban fordul elő, mint a férfiaknál. Az androgén alopéciánál a női testben túlsúlyba kerülnek a férfi nemi hormonok a női hormonokkal - elsősorban az ösztrogénnal és a progeszteronnal - szemben. Ilyenkor a haj lassan ritkulni kezd, nem is biztos, hogy drámai hajhullás tapasztalható. A fejbőr egyre inkább láthatóvá válik, a hajszálak elvékonyodnak, kevésbé erősek. Ennek oka, hogy a módosult tesztoszteronszint árt a hajhagymáknak, és ezek nem működnek jól.

Ha ezt tapasztalod, mindenképpen alapos kivizsgálásra van szükség, hormonszintmérésre és a női hormonháztartás rendbetételére.

14 módszer hajhullás ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Érdemes úgynevezett fitoösztrogénekkel kiegészíteni a kezelést, a szója és a lenmag tökéletesen megfelel erre, mert megtalálhatóak bennük ezek a hormonszerű anyagok.

Foltos hajhullás

A latinul az alopécia areata foltos hajhullást, foltszerű kopaszodást jelent. A betegség mögött általában az immunrendszer zavara áll, illetve valamilyen autoimmun betegség. Ekkor a hajhagymás kórosan gyorsan működnek, de csak a fejbőr egy-egy területén, mely lehet érme nagyságú, de ennél látványosabb is. Egyes elméletek szerint a fokozott stressz is szerepet játszhat a kialakulásában, mert az állandó nyomás hatására csökken a fejbőr vérellátása. Elképzelhető, hogy  pajzsmirigybetegség áll a háttérben.

Az alopécia areata sok esetben magától is elmúlik, de erre nem érdemes várni. Jó hír, hogy a gyógyulás után a hajhagymák a legtöbb esetben teljesen regenerálódnak, és a haj visszanő.

Diffúz hajhullás

A diffúz hajhullás az a típus, melyet a legtöbb ember tapasztal, és amely a leggyakoribb, hátterében számos ok húzódhat meg. Szinte bizonyos, hogy egyszer-kétszer életében mindenki találkozik ezzel a problémával különböző okokból. Mi állhat a háttérben?

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

  • Vérszegénység és vitaminhiány - Bizonyos vitaminok hiánya, a túlzásba vitt fogyókúra vagy a vérszegénység is okozhat hajszálvesztést. A B- és A-vitamin hiány okozza a legtöbbször, illetve a vashiány.
  • Terhesség - A terhesség alatt a nők legtöbbjének megerősödik a haja, majd a baba születése után fokozottan hullik. Ezt a hormonváltozások okozzák, és általában a szoptatás végére normalizálódik a helyzet.
  • Gyógyszerek - Különböző gyógyszerek mellékhatásaként is felléphet hajhullás, általában hosszabb távon szedett orvosságoknál. Az orvossal konzultálhatsz arról, hogy változtassatok a kezelésen, de ilyen esetben a gyógyulás a fontosabb.
Ezt is szeretjük