8 pompás dísznövény, amit tavasszal érdemes ültetni: hamar a kert gyöngyszemei lesznek

Egyes növényeket kifejezetten tavasszal érdemes ültetni, hogy jó esetben egészen őszig virágozzanak a kertben.

Tavasszal ültethető virágok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Tavasszal felébred téli álmából a természet, tarka virágok nyílnak, amiknek színes pompáját egész nyáron át lehet csodálni. Vannak olyan dísznövények, amiket kifejezetten tavasszal érdemes ültetni a kertbe, mert a téli fagyokat nem jól viselik.

A hagymás növények közül némelyeket teleltetni kell, és gumóikat csak melegebb időben, áprilisban vagy májusban lehet újra kiültetni a kertbe, ahol rövid időn belül ismét a kert gyöngyszemeivé válnak.

Tavaszi virágok a kertben

Mostanában kissé hóbortos az időjárás, még havazott is, mintha csak december lenne, ami nemcsak az embereket, de a növények fejlődését is összezavarhatta. Ez épp kapóra jön azoknak, akik eddig csak gondolkoztak valamilyen virág ültetésében, mert a váratlan fagyok nem károsíthatták meg a növekvőfélben lévő szépségeiket. Olyan gyönyörű virágokat mutatunk, amik kifejezetten a meleg időben érzik jól magukat a talajban, és jó esetben akár egészen őszig vagy a hideg idő kezdetéig pompázhatnak a kertben.

A begónia, Begonia semperflorens, szívós virág, és elméletileg egynyári növény, gyakorlatilag az időjárás-változás miatt akár évelővé is válhat hazánkban. Különböző színekben kapható a gyönyörű dísznövény, amit tavasszal, pontosabban májusban érdemes ültetni a kertben, így akár egészen novemberig virágozhat. Fényigénye magas, de locsolni csak a szárazabb időszakokban kell.
Fotó: Pinrath Phanpradith / Getty Images Hungary
Az impozáns kardvirág, Gladiolus, gumóit április elején szokás kiültetni, legalább 10 centiméter mélyre kell beásni őket a földbe. Érdemes még ültetés előtt rézgálicból készített oldattal fertőtleníti a növény hagymáit, amivel elkerülhetővé válik a gombásodása. Fényigényes virág, nem árt napos helyre ültetni, a jó vízelvezetésű talajban érzi magát a legjobban, mérsékelt öntözést igényel. Télen teleltetni kell a gumókat, kiszárítva fellógatható széltől-fagytól mentes helyen.
A frézia, Freesia, a szivárvány összes színeiben fellelhető pompás növény, ami áprilistól balkonláda helyett már akár a kertbe is ültethető, ha a hőmérséklet már éjszakára sem csökken fagypont alá. Májusban nyitja tarka virágjait, és egészen szeptember elejéig pompázik a kertben. Hagymáit legalább 5 centiméter mélyre érdemes ültetni, napos helyre. Fagyérzékeny, így még a nagy hidegek beállta előtt szedd ki a gumókat a földből, és vidd be a melegbe.
Tavasszal akár nefelejcset, Myosotis sylvatica, is lehet ültetni, aprócska, de annál szebb virágjaiban egész nyáron gyönyörködhetsz. Érdemes félárnyékos helyet keresni neki, és gyakran, intenzíven öntözni, főleg az átültetés utáni időszakban. A magokat késő tavasztól egészen kora nyárig elvetheted a kertben, melyek nagyjából húsz nap után kibújnak. Még a nagy hidegek előtt érdemes bevinni őket a melegbe, és átteleltetni.
A százszorszép, Bellis perennis, márciustól akár július elejéig virágozhat. Tavasszal is kiültethető, tápanyagban gazdag talajban, napos helyen érzi magát igazán jól. Amikor virágzik, gyakrabban kell locsolni, a szárazságot nem kedveli. Fagytűrő növény, mégis érdemes fagytól védett helyen növeszteni, hogy sokáig tündökölhessen a kertben.
A kála vagy tölcsérvirág, Zantedeschia, színes hibridfajtái szemkápráztatóan szépek, és cserepes változatai már májusban kiültethetők a kertbe, egészen augusztus végéig virágoznak. A savanyú, jó vízelvezetésű talajban fejlődnek a legszebben, nem viselik jól a közvetlen napfényt. Ha valaki gumókat ültetne, érdemes már a vásárlás utáni 1-2 napban beásni 10 centiméter mélyre őket április elejéig, viszont készülj arra, hogy csak három hónap múlva fognak nyílni.
Fotó: Wolfgang Kaehler / Getty Images Hungary
A kannavirág vagy rózsanád, Canna indica, a fagyokat nem bírja, de nyugodt szívvel ültethető már április végén vagy május elején. Fényigényes növény, mérsékelt öntözést igényel, de jó vízelvezetésű talajba érdemes beásni a gumóit legalább 15 centiméter mélyre. Megfelelő körülmények között egész nyáron virágzik.
A dália, Dahlia, szintén nem bírja jól a fagyokat, de teleltetés után már április-május környékén kiültethető a kertbe. Érzékeny növények, fény- és vízigényesek, rendszeresen kell öntözni őket, a tápanyagban gazdag talajban fejlődnek igazán. A dália hagymáit legalább 5 centiméter mély gödörbe ásd el, akár egy karót is szúrhatsz mellé, ami segít megtámasztani a színpompás virágot.

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük