Így lesz trendi a lakásod idén: lakberendezővel jártuk körbe a bútorkiállítást
A lakberendezés újdonságait bemutató rendezvényen a szakértőtől néhány tippet is kaptunk.

2025. február 28. – március 2. között került megrendezésre a Bútor, Lámpa, Dekor Kiállítás a BOK Csarnokban, amit Zai Viki enteriőrtervező, a Dizain Stúdió vezetőjével jártunk körbe.
A lakberendezés ebben az évben is bővelkedik újdonságokban, nemcsak színvilágában frissült, hanem – ahogy ezt a mostani rendezvény megmutatta – a burkolatok, bútorok, lámpák és egyéb dekorációs elemek tervezésében is tudott újat hozni.
Lakberendezési trendek 2025-ben
A kiállítás nemcsak a kiállítók gyönyörű standjaival fogadta a látogatókat, hanem egész napos programmal gondoskodott arról, hogy mindenki jól érezze magát.
A kiállított bútorok sokszínűsége azonnal feltűnt, hiszen a klasszikustól a modernig, sokféle dizájnos és funkcionális darabbal találkoztunk. Nemcsak a kanapék, de a hálószobai ágyak tekintetében is kiváló minőségű, tervezésű és anyagú darabot láttunk. A modern bútorok mellett egyedi, kézzel festett darabokat is bemutattak.

A textilek terén gyönyörű tervezésű anyagok között lehetett válogatni, volt, amelyet korallok ihlettek, de nem kerülte el a figyelmünket a pávaszemekkel mintázott kivitelezés sem. A tapétakollekciók is bővelkedtek színekben és különleges mintákban, a textúrák sokszínűségről árulkodtak, minden stílusirányzat kedvelője találhatott kedvére valót. A lámpák és csillárok egészen elkápráztató módon világították be a standokat, a kristályoktól kezdve a természetes faanyagokon át egészen a modern, letisztult minimalista dizájnig, melyhez néhány darabnál a többfunkciós átalakíthatóság párosult.
A moha- és zuzmódekoráció ma már sok közösségi térben megtalálható. Az otthonokban is jól mutatnak ezek a különleges dekorációs elemek, melyek természetközelivé varázsolják az élettereket. A kiállításon gyönyörű keretekbe foglalt képekben gyönyörködtünk.

A rendezvényen többek között a jakuzzik, infraszaunák, illatgyertyák, fürdőszobai kiegészítők, fűtési berendezések is helyet kaptak, és olyan íróasztalt is bemutattak, amely a magasságállíthatóságával megkönnyít bármilyen irodai munkát.
A kiállítás egyik közkedvelt helyszíne a masszázsfoteleket bemutató cég standja volt, ahol az alacsony árkategóriás foteltől a prémiumkategóriásokig ki is lehetett próbálni, mit ad ma egy ilyen eszköz a használójának. A lehetőséggel élve egy félórás masszázsról és nyújtásról én is képet alkothattam egy középkategóriás fotelben, melynek piaci ára 1,2 millió forint. Ahogy azt a stand munkatársa is elmondta, sokat fejlődtek a masszázsfotelek az elmúlt években. Ilyen talpmasszázst például még nem tapasztaltam a korábban általam kipróbált fotelekben, és számomra a nyújtási funkció is új volt.

A kellemes relaxáló masszázs után folytattuk a standok körbejárását, majd egy kávé mellett beszélgettünk Zai Vikivel, többek között a kiállításon látottakról.
– Hogy áll ma a magyar bútorgyártás a nemzetközi piacon?
– A bútorgyártás területén, úgy vélem, nálunk is vannak nagyon ügyes szakemberek, én is dolgozom együtt olyan kárpitossal, aki eleinte egyedül dolgozott, ma pedig már céget vezet és szállodai megrendelései vannak. Ugyanezt tudom elmondani az asztalosomról is, akivel együtt dolgozunk évek óta.
Megrendelésre tervezéskor a gyártók igyekeznek kielégíteni a megrendelők igényeit, a különbségek inkább abban vannak, hogy ki milyen minőségű anyagokkal dolgozik. Egy olasz bútort nem nagyon lehet összehasonlítani egy hazai termékkel, hiszen az olaszoknál a bútorgyártásnak nagy hagyományai vannak, és rengeteg pénzt fektetnek a minőségi gyártásba. Ezért van az, hogy egy olasz kanapé ára több millió forintnál kezdődik, míg itthon, amit itt is látunk, ezen a kiállításon, a hazai gyártású dizájndarabokat másfél millió forint körül már meg lehet kapni. Természetesen egy megrendelésnél minden attól függ, hogy a megrendelő mennyi pénzt hajlandó kifizetni az esetleges drágább anyagokért, ami emeli a bútor árát is.

– Te hogy látod, akik lakberendező segítségével alakítják ki az otthonuk belső tereit, mennyit szánnak erre?
– A probléma ott kezdődik, hogy akik építkeznek például, azoknál a berendezési tárgyak, még ha bele is van kalkulálva a büdzsébe, akkor is a sor végén vannak. Sokkal fontosabb, hogy egy ház műszaki szempontból rendben legyen, tehát az építkezéseknél inkább erre koncentrálnak, és ha marad, mert előfordul, hogy a berendezésre szánt pénzt feléli az építkezés, akkor élnek a lehetőséggel. Nem a leggazdagabbakról beszélek, hanem azokról, akik úgy élnek, hogy alapvetően megengedhetik maguknak azt, hogy lakberendezővel dolgozzanak.
Ha valamire első körben nem marad elég pénz, de szeretnének igényesebb darabokat, akkor később vásárolják meg ezeket a berendezési tárgyakat. De a beépített dolgokat, mint például egy komplett konyha, nem lehet a sor végére hagyni, mert anélkül nem funkcionál a lakás. Az ideális helyzet persze az, amikor még az építkezés előtt bevonják a lakberendezőt a munkába, mert így készülhetnek funkcionálisan jól működő és az egyéni igényeket kiszolgáló otthonok, amelyek teljes mértékben az ott élők ízlését tükrözik.
– Itt a kiállításon mennyi számodra új dolog van?
– Szakmai szemmel nézve nem sok, de ez nem csoda, hiszen én folyamatosan szemmel tartom a nemzetközi trendeket és az újdonságokat. Az újdonságok közé tartoznak, amelyeket itt is megcsodálhattam a kiállításon, a fafurnérral készülő tapéták, valamint a térhatású szivacsos tapéták, illetve olyan lámpákat is találtam, amelyek újak a magyar piacon. Valamint nagyon jó volt találkozni kisebb magyar manufaktúrákkal, akik izgalmas dizájntermékek gyártásával foglalkoznak.
– Meg tudod azt határozni, hogy itthon kik azok, akik lakberendező segítségét kérik az otthonuk berendezésénél?
– Hát ez nehezen meghatározható egészen pontosan. Többféle lehetőség van, nem csak a komplett tervezői szolgáltatás. Van, akik teljesen rábízzák egy szakemberre az otthonuk funkcionális és esztétikai kialakítását, de olyan is van, akik csak tanácsot kérnek egy-egy részlettel kapcsolatban. Az igény arra, hogy valaki lakberendezővel dolgozzon, elsősorban a megrendelőben kell hogy megszülessen. Rengeteg olyan szakmai fogás van, amit a laikusok nem tudnak, és nem is sejtenek, menet közben rengeteg dolgot kell eldönteni, általában gyorsan, ami megterhelő és nehezen megy egy nagyobb volumenű építkezésnél segítség nélkül. Aki ezt időben felismeri, az időt és pénzt spórolhat egy jó szakember segítségével.

– Itt találkoztunk olyan céggel, akik gyártanak bútorokat egyedi kérések szerint. Amikor lakberendezővel dolgozik valaki, mennyire nagy az igény az ilyen gyártású bútorokra?
– A megrendelők általában szeretik, ha az otthonuk egyedi és a saját ízlésüket, stílusukat tükrözi. Ebben nagy segítség lehet az egyedileg gyártott bútor, akár asztalossal, akár kárpitossal együttműködve. Én minden projektemnél szoktam egyedi bútorokat tervezni, enélkül nem is érezném a sajátomnak a tervezői feladatot.
– Te mennyire követed a trendeket a munkáid során?
– Elengedhetetlen a trendek ismerete, de soha nem úgy tervezek, hogy ez most feleljen meg a legfrissebb trendeknek. Az első és legfontosabb szempont számomra a megrendelő igénye. Persze a trendek akarva-akaratlanul hatnak rám is, beemelem azt, ami egyezik a szakmai hitvallásommal és az ízlésemmel, de soha nem tervezek a legújabb trendek szerint. Szeretek időtálló enteriőröket tervezni.
– Hogy látod, a megrendelők mennyire követik a változásokat, vannak-e a divatnak megfelelő új igényeik?
– A változások követése elsősorban a szakemberek feladata szerintem. A megrendelők a neten inspirálódva láthatják, hogy éppen mi az, ami divatos, de általában nem tudják megfogalmazni, hogy ezt hogyan kellene a saját igényeikre szabni. A technológia fejlődését pedig nem igazán követik, mert az egy inspiratív képen nem is igazán látszik. Talán úgy mondhatnám, hogy a „mit” azt meg tudják fogalmazni, de a „hogyan” a szakember feladata.

– Azoknak, akik nem engedhetik meg, hogy lakberendező segítségével rendezzék be a lakásukat, szerinted miért jó, ha eljönnek egy ilyen kiállításra?
– Inspirációnak vagy ötleteket gyűjteni mindenképpen jó egy ilyen kiállítás, vagy akár azért is, mert a kiállítás ideje alatt kedvezménnyel lehet vásárolni. Persze ehhez jó, ha van már egy koncepció, amely mentén döntéseket lehet hozni, vagy akár már konkrét céllal felkeresni egy standot. Csak úgy összevissza vásárolgatni, mert épp olcsóbb, nem igazán érdemes.
– Személy szerint neked mi volt a kedvenced, amit magaddal viszel gondolatban?
– Az az egy-két újdonság és anyag, amit meg tudtam érinteni. Ez szakmai ártalom, hogy mindent meg akarunk fogni, tapintani, mert így jobban lehet érezni az anyagok milyenségét és minőségét. A tapintás fontos érzékszerv a lakberendezésben.

– Tudsz mondani néhány tippet, hogy miért érdemes kilátogatni egy lakberendezési kiállításra?
1. Inspiráció és új trendek felfedezése
Egy ilyen kiállításon testközelből lehet megismerni a legújabb dizájntrendeket, anyagokat és színkombinációkat. A bemutatott enteriőrök, bútordarabok és dekorációs elemek segítenek ötleteket meríteni saját otthonunk kialakításához vagy átalakításához.
2. Szakértőkkel való találkozás és tanácsadás
A helyszínen lehetőség van a forgalmazókkal és gyártókkal is beszélgetni, akik hasznos tanácsokkal láthatnak el minket egy adott tér kialakításával vagy berendezésével kapcsolatban. Ez különösen hasznos lehet felújítás vagy költözés előtt. Előfordul, hogy lakberendezési tanácsadás is elérhető.

3. Anyagok és termékek élőben történő kipróbálása
Egy ilyen kiállítás kiváló alkalom arra, hogy kézbe vegyük, megtapintsuk, kipróbáljuk a bútorokat, textíliákat és egyéb lakberendezési tárgyakat. Így könnyebb dönteni arról, hogy mit érdemes megvásárolni.
4. Egyedi, helyi és fenntartható dizájn felfedezése
Sok kiállításon kis hazai dizájnmárkák és alkotók is bemutatkoznak, így olyan különleges, akár egyedi tervezésű darabokat találhatunk, amelyek nem kaphatók a tömeggyártott lakberendezési üzletekben. Emellett egyre több fenntartható és környezetbarát megoldást is megismerhetünk.
5. Kedvezményes vásárlási lehetőségek
Sok kiállításon exkluzív kedvezményeket kínálnak a látogatóknak, legyen szó bútorokról, lakásdekorációról vagy éppen lakberendezési tanácsadásról. Ez jó lehetőség arra, hogy kedvezőbb áron szerezzünk be minőségi darabokat.
6. Élmény és közösségi programok
Egy lakberendezési kiállítás nemcsak a vásárlásról és a trendek megismeréséről szól, hanem élmény is lehet: izgalmas workshopok, előadások és interaktív bemutatók is várják az érdeklődőket. Emellett remek lehetőség arra, hogy hasonló érdeklődésű emberekkel találkozzunk és kapcsolatokat építsünk.

(Képek: Getty Images Hungary)
Ezekkel a trükkökkel a sötét lakás is fényesebbnek tűnik – Így rendezd be a szakértő szerint
A világos falakon túl más megoldásokat is lehet alkalmazni.
Elolvasom
- lakberendezés
- kiállítás
- lakberendezési tippek
- szakértő
- szakértői válasz
- bútor
- lámpa
- dekoráció
- Otthon
OLVASD EL EZT IS!

- lakberendezés
- fürdőszoba